Policie v Ostravě postřelila muže, který se zabarikádoval v bytě. Měl u sebe výbušný systém a zbraň

Stovka policistů zasahovala ve středu dopoledne v Ostravě-Porubě, kde se v jednom z domů zabarikádoval čtyřiačtyřicetiletý muž. U sebe měl výbušný systém a zbraň, kterou v jednu chvíli zásahu namířil na policisty, ti jej následně postřelili do nohy. 

Policisté zasahovali ve Vřesinské ulici v ostravské části Poruba
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Asi 50 lidí z okolních domů bylo evakuováno, řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. 

/*json*/{"map":{"lat":49.82304891880713,"lng":18.152023900000017,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.82227368078273,"lng":18.154625642744463,"type":"1","description":"Vřesinská ulice v Ostravě-Porubě"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Policisté na místo dorazili dopoledne na základě oznámení příbuzných a známých. Podle nich muž asi měsíc obydlí neopustil a rodina se o něj bála. „Na místě policisté zjistili, že žije. Pohledem přes okno zjistili, že v domě může být nástražný výbušný systém. Zahájili jsme vyjednávání,“ uvedl Kužel.

Vyjednávání nebylo úspěšné, hrozilo riziko výbuchu, a proto zásahová jednotka spolu s pyrotechnikem vnikla do domu a muže zadržela. Ještě předtím namířil na policisty svou zbraň, zasahující policisté jej postřelili. „Je v péči lékařů,“ uvedl Kužel. Dodal, že během zásahu došlo i ke spuštění výbušného systému a policisté museli urychleně objekt opustit. „Zjišťujeme přesně, co se stalo. Jak byl výbušný systém nebezpečný,“ řekl ředitel.

Policie v okolí domu zcela zastavila dopravu. Provoz obnovila krátce po 13:30, když dokončila hlavní pyrotechnickou prohlídku objektu. Ve stejnou dobu se mohli evakuovaní lidé vrátit do svých domovů. Policisté pak objekt prohledávali. „Pyrotechnik už na místě skončil. Objekt je ale dál hlídaný,“ řekla po 16:00 mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Dodala, že kriminalisté zajištěnou zbraň poslali na balistiku. Zadržený muž zatím nebyl obviněn.

Podobnou situaci policisté řešili v Havířově 17. května. V jednom z bytů se uzavřel jednatřicetiletý muž. Ten obydlí dokonce před zásahem policie zapálil. Zranil sebe i pět zasahujících policistů. Kriminalisté jej převezli do psychiatrické léčebny. Podezřelý je z obecného ohrožení, obviněn ještě nebyl.