Filmové klapky dorazily do Zlína. Navštívily pět měst včetně Bruselu

Ve zlínském obchodním a zábavním centru je ode dneška k vidění téměř sto padesát filmových klapek. Putovní výstava začala v polovině března v Mladé Boleslavi. Takzvaná Klapka tour měla pět zastávek, včetně Bruselu. Deset dnů před začátkem mezinárodního filmového festivalu vyjíždí ze Zlína také Kinematovlak, který má celkem třináct zastávek.

Filmová klapka Obecná škola od Maroše Churyho
Zdroj: ČT24

Za dvacet let existence Salonu filmových klapek jich vzniklo přes dva tisíce. Letos k nim přibudou další. Nápad oslovit výtvarníky, aby umělecky zpracovali dřevěnou filmovou klapku, vznikl v roce 1998. Do unikátního projektu přispělo téměř sto padesát umělců. „Letošní Salon filmových klapek tvoří sto čtyřicet sedm klapek od předních českých výtvarníků i začínajících tvůrců. Zájem ze strany výtvarníků je opravdu veliký,“ řekla mluvčí festivalu Kateřina Martykánová. Kompletní galerie klapek je k vidění také na webových stránkách festivalu.

21. ročník Salonu filmových klapek odstartoval 13. března 2018 v Mladé Boleslavi. Klapka tour měla pět zastávek, včetně zahraniční expozice v Evropském parlamentu v Bruselu. Šestou a poslední je Zlín. Tradiční aukce se uskuteční v neděli 27. května v Kongresovém centru. Výtěžek aukce bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům.

Deset dnů před začátkem mezinárodního filmového festivalu vyjíždí ze Zlína oblíbený Kinematovlak. Pohádkový promítací sál, muzeum a dětská herna na kolejích má v jízdním řádu celkem třináct zastávek