Vltava se pro vodáky neuzavře, ujišťuje Povodí. U Krumlova hrozí zřícení obřího kusu skály

Úsek Vltavy u Českého Krumlova zůstane celou sezonu zčásti průjezdný, uvedl ředitel závodu Horní Vltava Zděnek Zídek. Mezi Větřním a Novým Spolím hrozí zřícení zhruba tisícitunové skály do řeky a ve hře byla i varianta, že zůstane Vltava kvůli sanačním pracím po celou sezonu uzavřena pro vodáky. Podle Zídka se ale najde takové řešení, aby stavební práce nezastavily provoz na řece úplně.

Část skály hrozí zřícením
Zdroj: ČT24

„Nezavře se to nikdy. Je to normální stavba, myslím si, že se to nezavře. Byl to takový první úlet, příliš brzy vypuštěná zpráva. Najde se řešení, že vodní cesta nebude přerušená. Zavřená není, a když, tak bude omezená tak, jako když děláme třeba jez na řece: také nezavíráme, děláme přímo na řece. Svedeme to někam, dá se tam nějaká šupna nebo se něco udělá, nějaké řešení najdeme,“ uvedl Zídek.

Soudní znalec označil stav vrcholové partie Barevné skály za havarijní. Přes zimu se totiž rozšířila jedna ze spár a hrozí, že se odlomí až tisícitunový blok. Už od března je z toho důvodu uzavřena silnice pod skalou.

„A protože je krizový stav a je potřeba tam opravdu zamezit vstupu chodců, cyklistů, každého, tak od čtvrtka tam na cestě bude napevno umístěný dvoumetrový neprůchozí plot,“ upozorňuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Chodci ani cyklisté totiž zákaz vstupu nedodržovali.

Proti pondělní zprávě o tom, že se Vltava možná až na celou sezonu uzavře, protestovali majitelé půjčoven lodí, restraurací podél toku i samotní vodáci. Variantu částečného zprůjezdnění tak vítají.

„Nemáme zatím nic potvrzeného, ale s touto variantou počítáme, je asi nejschůdnější pro všechny: po finanční stránce je to nejméně nákladné, pro půjčovny schůdné,“ uvedl Pavel Mačuda z firmy Ingetour, která provozuje u řeky několik tábořišť i půjčoven lodí.

„Mohli bychom klienty regulovat, ale pak jsou tam mraky lidí, kteří jezdí na vlastní pěst, a to už bychom neovlivnili a víme, jak to tady se zákazy průjezdů je,“ dodal.