Úředníci jezdí do obcí a radí, jak na daně. V Lipníku lidé stáli frontu

Už počátkem března začali finanční úředníci s výjezdy do vybraných měst a obcí, aby občanům pomohli s daňovým přiznáním. Ve středu působí v Olomouckém kraji v Lipníku nad Bečvou, v Moravskoslezském kraji je lidé zastihnou v Mostech u Jablunkova.

Video Úředníci radí ohledně daní
video

Úředníci radí ohledně daní

Odborníci zájemcům radí s vyplněním tiskopisů přiznání k dani z příjmů fyzických osob a také je osobně přebírají. Lidé za nimi mohou přijít většinou do prostor městských a obecních úřadů, sdělila již dříve mluvčí finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj Petra Homolová.

V Olomouckém kraji letos experti radili, či budou radit v sedmi místech. V Lipníku nad Bečvou je o jejich služby značný zájem. „Od rána od osmi hodin na úředníky čeká spousta lidí, tvoří se fronta,“ referovala redaktorka České televize Monika Fleischmannová, podle níž se aktuálně mnoho dotazů stáčí k odečtení daní z důvodu darování krve.

V Lipníku během středy působí dvě úřednice. Do města přijedou také o několik dní později. Lidé je na zdejším městské úřadě zastihnou ve stejnou dobu, tedy od 8. do 16. hodiny. Obracet se na ně mohou rovněž příští týden, avšak již v nedalekém Kojetíně.

V sousedním Moravskoslezském kraji zahájili úředníci výjezdy 5. března, lidem s daněmi radili ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. „Zavítají celkem do dvanácti obcí Moravskoslezského kraje. Do čtyř obcí, kde bývá zájem o osobní konzultace a osobní předání daňového přiznání největší, přijedou úředníci opakovaně,“ uvedla Homolová.

Ve středu mohou zájemci úředníky zastihnout v Mostech u Jablunkova. Na městském úřadě zůstanou až do čtyř. 

Přiznání lze podat i začátkem dubna

Posledním dnem lhůty, kdy mohou lidé podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za loňský rok, je úterý 3. dubna. Pro ty, kdo dávají přednost osobnímu předání daňového přiznání, rozšiřuje úřad úřední hodiny na podatelnách, a to od 26. do 29. března od 08:00 do 17:00 a v poslední den lhůty 3. dubna od 08:00 do 18:00.

Daňové přiznání však lze podat také elektronicky prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu na stránkách www.daneelektronicky.cz.