Plzeňským krajem se šíří černý kašel. Nakažených je třikrát víc než loni

Na Rokycansku se šíří černý kašel, hygienici evidují už šestnáct potvrzených případů. Zdrojem nákazy jsou podle hygieniků členové fotbalového klubu v Rakové. V Plzeňském kraji je tak už třikrát víc nakažených než loni. Za nárůst může podle epidemiologů nižší proočkovanost obyvatel.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Na Rokycansku se šíří černý kašel

Černý kašel se ve fotbalovém klubu v Rakové rozšířil od jednoho ze členů, který s příznaky přišel ke svému praktickému lékaři v Rokycanech. Ten mu nic nenašel. Onemocnění objevili až po rozborech krve v Praze.

Na Rokycansku hygienici letos potvrdili už šestnáctý případ černého kašle. V celém Plzeňském kraji je jich přes třicet, tedy třikrát tolik co v minulém roce. „Problémem je zejména neočkování nebo odkládané očkování v prvním roce života a tady bohužel se proočkovanost v posledních letech snižuje,“ sdělil vedoucí Ústavu epidemiologie Fakultní nemocnice Plzeň Petr Pazdiora.

Černý neboli dávivý kašel se snadno přenáší kašláním nebo kýcháním. Pacient má nejdřív zvýšenou teplotu, kašel a rýmu. Později se přidají záchvaty křečovitého kašle, kdy nemocný lape po dechu a může se přidat i zvracení.

„Do prvních čtrnácti dní je možné zasáhnout antibiotiky, která ovlivní průběh onemocnění,“ řekla primářka plicní kliniky FN Plzeň Gabriela Krákorová. V České republice hygienici letos evidují 577 potvrzených případů.