Likvidace bezdomoveckých příbytků a úklid černých skládek v Plzni

Fotoreportáž: Plzeň uklízí město po bezdomovcích. Likviduje jejich příbytky i odpad v okolí

Plzeň začala za asistence strážníků likvidovat příbytky lidí bez domova a část černých skládek, které vznikají právě jejich činností. Z vytipovaných míst popeláři odvezli několik kontejnerů odpadků, včetně postelí a nábytku. Lidé bez domova se usazují v opuštěných stavbách, pod mosty, v parcích či bývalých zahrádkářských koloniích. Při průzkumu v roce 2014 jich bylo ve městě asi 250, současné odhady mluví o 800 bezdomovcích.

 

 

Situaci se Plzni asi nikdy nepodaří zcela vyřešit, připustil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Zatím se magistrát a obvody pustily do první fáze, a to do opakované likvidace míst, kde bezdomovci bydlí a vytvářejí skládky.

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Plzeňští strážníci si posvítili na lidi bez domova

Druhá šance

„V druhém sledu je nabídka restartu, takzvané druhé šance,“ prohlásil primátor. Zdaleka ne všichni bezdomovci jsou ale ochotní se zapojit, velká část z nich nechce svou situaci aktivně řešit.

Jednou z možností, kterou chce radnice do konce roku navrhnout, je pořízení starých stavebních buněk. Těm, kteří se svou nepříznivou situací chtějí nějak pohnout, by město nabídlo veřejně prospěšnou práci a ubytování v buňkách.

Likvidace příbytku v plzeňské ulici Na Roudné
Zdroj: ČTK
Autor: Miroslav Chaloupka

Stály by v odlehlejších místech města a za bydlení v nich by bezdomovci „platili“ prací, například by udržovali a hlídali určité území, část parku nebo lesa. Podobně to podle primátora funguje v jedné z pražských částí.

Důsledky agenturního zaměstnávání cizinců 

Většina lidí, kteří žijí v Plzni bez domova, jsou Slováci. Jedním z likvidovaných míst je bývalý kryt civilní obrany v Plzni – Doudlevcích, který obývali dva muži. Jeden z nich právě pochází ze Slovenska, druhý z Berouna. Oba v průmyslové zóně na Borských polích přišli o práci, nemohli zaplatit ubytovnu a skončili na ulici. „Přišel jsem o práci, doklady, o všechno,“ říká devětadvacetiletý muž ze Slovenska.

Primátor Zrzavecký poukázal na zaměstnávání prostřednictvím pracovních agentur. „Ti lidé jsou většinou mladšího věku, jsou to většinou Slováci a cizinci a pramení to právě z toho, že přijdou o práci, jinde se neuplatní a skončí na ulici,“ dodal Zrzavecký.