Z opuštěné funkcionalistické budovy v Liberci je sídlo krajských úředníků

Krajské úřady v Liberci se stěhují do nového. Sloužit jim bude čerstvě zrekonstruovaná funkcionalistická stavba Evropský dům. Dříve sloužila jako administrativní budova Výzkumného ústavu textilních strojů, původně v ní ale byly garáže. V Evropském domě se již před slavnostním otevřením usídlil organizátor dopravy KORID LK, zázemí poskytne také Sdružení obcí Libereckého kraje, Centru pro regionální rozvoj ČR, Euroregionu Nisa nebo CzechInvestu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Kraj slavnostně otevřel Evropský dům

Evropský dům, v jehož architektuře se snoubí funkcionalismus, expresionismus a art deco, stojí v Liberci od roku 1929. Navrhl ho architekt Oskar Baudisch a původním majitelem byl obchodník Otto Strasse, který tam provozoval garáže. Následující desetiletí ale přinesla tak velké změny, že se z původního objektu dochovala jen nosná konstrukce, stěny a ústřední schodiště.

Nynější rekonstrukce měla Evropskému domu navrátit původní vnější podobu, schodiště prošlo nákladnou renovací. „Jsem v oboru 20 let a takový objekt jsem zatím neměl možnost rekonstruovat, i mě to po profesní stránce nesmírně obohatilo,“ poznamenal stavbyvedoucí Ondřej Jandejsek.

Evropský dům v Liberci
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

Liberecký kraj zakoupil budovu před třemi lety. Potřeboval prostory pro své úředníky, Evropský dům navíc stojí v sousedství krajského úřadu. Jeho rekonstrukce za 97 milionů korun byla první etapou, na kterou by měla navázat rekonstrukce objektu dílen a pak i revitalizace okolí krajského úřadu spojená s výstavbou parkovacího domu.

„Náklady na rekonstrukci objektu bývalých dílen odhadujeme na 220 milionů korun, práce bychom rádi zahájili už v příštím roce,“ uvedl náměstek hejtmana Marek Pieter (SLK). V objektu bývalých dílen má vzniknout podnikatelský inkubátor, přesunout by se tam měl i stravovací provoz, který už přestává kapacitně stačit.

Evropský dům v Liberci
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek