Zájem o očkování proti žloutence je velký, epidemie pokračuje

Lidé na jihu Moravy mají stále větší zájem o očkování proti žloutence. Zásoby vakcíny se tak krátí. Epidemie přitom nekončí, tento týden se nakazili další dva lidé.

Očkování
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Vakcína, která kombinuje oba typy žloutenky, začíná docházet. Jihomoravští zdravotníci mají její zásoby zhruba na dva měsíce. Lidé mají o očkování stále větší zájem jak kvůli nekončící epidemii, tak kvůli cestám do zahraničí. 

I přes aktuální nedostatek vakcín zůstává cena očkování stejná, je to 1650 korun za jednu dávku. Potřeba jsou tři. „Nemusím se ohlížet na to, jestli jsem nešáhla někde na držadlo v tramvaji,“ řekla Zora Prosková, která se nechala naočkovat.

„Výrobci nestíhají pokrývat poptávku. Může se stát, že nějakou dobu, třeba několik týdnů nebude k dispozici vůbec,“ řekl lékař Marek Horák ze Zdravotního ústavu. Nedostatek má vyřešit nová dodávka od výrobce, který v srpnu pošle do České republiky 35 tisíc vakcín.  

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Žloutenka se dál šíří

Tento týden se na jihu Moravy nakazili další dva lidé žloutenkou typu A. Podle odborníků jde o největší epidemii žloutenky za posledních dvacet let. Letos se už v kraji nakazilo 57 lidí.

Šíření nemoci podle hygieniků napomáhá především teplé počasí. Rizikem je i nebalené občerstvení na stáncích.

Žloutenka se na jižní Moravě začala šířit ve větším měřítku než obvykle už v loňském roce, kdy zde bylo 449 případů, tedy polovina z celkového počtu případů žloutenky v celé zemi. Na podzim týdně přibývalo v Jihomoravském kraji i 30 nových případů.

Žloutence se někdy přezdívá nemoc špinavých rukou. Virus se totiž z těla vylučuje stolicí a lidé se nakazí především v situacích, kdy si před jídlem neumyjí ruce. Proto hygienici nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety.