Hřbitovy jsou plné. Ve Vavřinci na Blanensku museli postavit nový

Nový hřbitov začali budovat ve Vavřinci na Blanensku. Desítky let museli místní své příbuzné pohřbívat v okolních vesnicích. Tamní pohřebiště už ale kapacitně nestačí a zvětšit nejdou. S nedostatkem hrobových míst se potýkají i některá větší města v kraji a stávající hřbitovy rozšiřují.

Video Zprávy
video

Vavřinec na Blanensku staví nový hřbitov

Ve Vavřinci na Blanensku nemají hřbitov. Své příbuzné tak musejí místní pochovávat ve dva kilometry vzdáleném Sloupu. Pravidelně tam příbuzní dojíždějí o hroby pečovat. „Je to náročné. Jezdím na hřbitov i dvakrát týdně zalévat,“ říká obyvatel Vavřince Rostislav Burget. Cestování je náročné nejen časově, ale i finančně. „Doma ve vesnici je doma,“ dodává Rostislav Burget.

Na hřbitov si musela obec ušetřit

Brzy už lidé z Vavřince své příbuzné budou moci pochovat přímo v obci. Radnice tam začala budovat hřbitov. Jeho kapacita bude přibližně 340 hrobových míst. Obec chce touto investicí vyjít vstříc obyvatelům a navíc hřbitovy v okolních vesnicích kapacitně přestávají stačit. Protože jsou v zástavbě, není možné je rozšířit. „Cena té stavby je zhruba 7 a půl milionu. Bohužel dneska na to dotační programy nepamatují, my to budujeme všechno ze svého rozpočtu,“ řekl starosta Vavřince Miloslav Novotný (nestr.).

Rozestavěný hřbitov ve Vavřinci
Zdroj: ČT24

V Soběšicích další hřbitov nechtějí 

Stavba úplně nového hřbitova je výjimečná, města většinou jen rozšiřují ty stávající. Například v Břeclavi a Brně-Slatině letos kapacitu zvětší o 400 míst. V Líšni dokonce o 500 míst. Naopak v Brně-Soběšicích se zatím nic měnit nebude ani přesto, že tam už víc než několik let nemají ani jedno volné místo. S plánem magistrátu vybudovat další rozlehlý hřbitov totiž místní nesouhlasili.