Na kotlíkové dotace čekali ve Varech tři dny. Za 37 minut bylo hotovo

Karlovarský kraj v pondělí přijímal další žádosti o dotace na výměnu kotlů a tepelných zařízení. Rozdělí 8,3 milionu korun, šanci má asi 70 zájemců. Naposledy museli lidé čekat ve frontě, mnozí i tři dny. Na podzim už budou žádosti podávat elektronicky.

Video Události v regionech (Praha)
video

Na kotlíkové dotace se ve Varech čekalo tři dny

Už v pátek dopoledne, tři dny před přijímáním žádostí, byli u krajského úřadu první žadatelé. Aby předešli hádkám nebo kupčení s místy ve frontě, sami se dohodli na pořadníku.

V neděli večer už na místě čekalo přes 70 lidí. Pochvalovali si až rodinnou atmosféru. „Máme to tady jako dovolenou,“ říkali s úsměvem. „Několikrát denně se zeptají, jestli něco nepotřebujeme nebo jestli není někomu špatně,“ oceňuje jeden z žadatelů starost ze strany úředníků.

„Mají k dispozici toalety, mají tam hlavně sucho, ale také například televizi,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Dalibor Blažek (HNHRM).

Karlovarský kraj přijal 83 žádostí o kotlíkové dotace
Zdroj: ČT24

Čekání si lidé zkracovali třeba diskusí nad systémem přidělování dotací. Někteří by za spravedlivější považovali losování žadatelů. „Bylo by to rovnocenné pro všechny. Třeba starší lidi tady nemůžou stát, spát,“ říká Jaroslav Hrbek, jeden z žadatelů o dotaci.

Každý zájemce o dotaci musel přijít osobně a mohl podat maximálně dvě žádosti najednou. Posledního žadatele vyřídili 37 minut po otevření podatelny, celkem na krajském úřadu přijali 83 žádostí. Kdo uspěje, může dostat až 150 tisíc korun. Tentokrát kraj rozděloval peníze na tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu.

Kdo první kolo nestihl, bude mít šanci znovu na podzim v kole druhém. Fronty už ale nebudou – kraj bude žádosti přijímat jen elektronicky.