Údajný překupník s otráveným alkoholem je nevinen. Hlavu soud zprostil obžaloby

Ostravský krajský soud v úterý zprostil obžaloby údajného překupníka s toxickým alkoholem Petra Hlavu. Podle soudu se neprokázalo, že závadný alkohol na trh uvedl právě on. O nevině Hlavy už sice soud rozhodl loni v květnu, Vrchní soud v Olomouci ale rozhodnutí zrušil. Nařídil výslech svědků, kteří vinu obžalovaného mohli prokázat.

Petr Hlava
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Původně byl Hlava souzen s Markem Ženíškem, který od Hlavy údajně otrávený alkohol koupil a dál ho šířil. Za to mu soud udělil pětiletý trest, který je už pravomocný. Podle obžaloby oba koncem října 2012 zavinili smrt jednoho člověka a zdravotní problémy čtyřem dalším. Nekolkovaný a levný alkohol jim měli poskytnou v době, kdy už v Česku lidé v takzvané metanolové kauze umírali.

Krajský soud nyní znovu posuzoval míru zavinění Hlavy. „Výslech dvou svědkyň, který žádá nadřízený soud, jsme už dělali také. S ohledem na to, že jde o příbuzné či blízké obžalovaného Ženíška, považoval je krajský soud za nevěrohodné,“ řekla minulý týden mluvčí ostravského soudu Lucie Olšarová.

Petr Hlava
Zdroj: ČT24
Autor: Luděk Peřina

Soud z toho důvodu před několika dny znovu vyslechl manželku Ženíška. Tvrdila, že Hlava jejímu manželovi alkohol dodal a že u toho osobně byla. Rozpor vysvětlila strachem z Hlavy a jeho rodiny. Dříve při výslechu na policii opakovaně uvedla, že o kauze nic neví. Později připustila, že manžel koupil alkohol na tržišti či v nějakém kamenném obchodě.


Podle obžaloby Hlava prodal v září 2012 Ženíškovi nejméně 77 litrových lahví nekolkovaného alkoholu. Opatřeny byly etiketou Helsinky Group a obsahovaly až 50 procent metanolu. Zabít mohly až 300 lidí. Ženíšek je koncem října dal známému u zahradní chatky v Doubravě na Karvinsku. Muž alkohol s dalšími lidmi ještě týž den začal v chatce popíjet. Jeden z nich kvůli toxickému alkoholu zemřel. Další měli vážné zdravotní problémy.

Kauza byla před soudem už v roce 2013 

Poprvé se ostravský soud případem zabýval v srpnu 2013. Ženíšek a Hlava byli první, kdo v souvislosti s metanolovou kauzou stanuli ve veřejném procesu před soudem. Poprvé soud udělil dvěma překupníkům za úmyslné obecné ohrožení osmiletý trest. Vrchní soud verdikt zrušil. Znovu byli Hlava se Ženíškem odsouzeni za ohrožení zdraví závadnými potravinami.

Hlava vyvázl s podmínkou, Ženíšek měl jít do vězení na čtyři roky. I tento rozsudek nadřízený soud zrušil. Třetí verdikt padl loni v květnu. Hlavu soud obžaloby zprostil. Ženíšek dostal pět let. Odvolal se, nadřízený soud ale trest potvrdil. Hlava se práva na odvolání vzdal, ale odvolal se státní zástupce. Vrchní soud pak nařídil další projednání.

První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s vysokým obsahem metylalkoholu se objevily v září 2012. Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s hlavní vlnou metanolové kauzy, zemřel na konci února 2014. Celkem zemřelo asi 50 lidí, mnohé další alkohol připravil o zdraví. Justice se s případem vypořádává v mnoha procesech. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí

Metanolová kauza patří mezi nejhorší aféry, které Českou republiku v posledních desetiletích postihly. První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem toxického metylalkoholu se objevily na začátku září 2012. Poslední oběť zemřela na konci února 2014.