Všechny peníze nemůžou jít na splácení dluhu. Ústavní soud se zastal vězně v exekuci

Ústavní soud se dnes zastal invalidního vězně, kterému vězeňská správa posílala všechny peníze na zaplacení dluhu. Soudci rozhodli, že muži musí zůstat nezabavitelná část invalidního důchodu, kterou pak vězeň bude moci využít třeba na doplatky na léky. Nejde o ojedinělý případ, problém se týká desítek odsouzených.

Ústavní soud
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Muž si odpykává jedenáctiletý trest vězení za pokus o vraždu. Při konfliktu v restauračním zařízení pobodal soka nožem.

V trestním řízení mu vznikl dluh vůči státu v celkové výši asi 95 000 korun, většinu tvoří náklady právního zastoupení ex offo. V době podání stížnosti byl muž ve věznici v Karviné.

Stát začal vymáhat dluh v exekuci. Muž neměl žádné prostředky kromě invalidního důchodu, který mu přicházel na takzvané konto úložek. Jde o depozitní účet, který vede věznice.

Všechny peníze na zaplacení dluhu

Právní úprava je poměrně složitá, peníze se dělí ještě podle účelu, například na kapesné nebo na prostředky na léky. Podle ústavních soudců není možné, aby všechny peníze mířily na umoření dluhu. Soudci uvedli, že na úhradu pohledávek je možné použít polovinu invalidního důchodu. Zbytek zůstane vězni. Ne však ke zcela volnému využití, ale k nákupům definovaným v zákoně o výkonu trestu, případně na léky a zdravotnické pomůcky nehrazené z veřejného pojištění.

Video Zprávy v 10
video

ÚS se zastal seniora, kterému exekutor strhával dluh dvakrát

Vězeňská služba nyní musí zastavit srážky a počkat na nový exekuční příkaz. Soud by měl stanovit nezabavitelnou část, kterou pak vězeň bude moci využít třeba na doplatky na léky.

Jiný rozsah exekuce

Ústavní soudci ale  nerozhodli, kolik peněz vězni zůstane. „Nemůžu říct, jak moc si pomůže, každopádně mu nevznikne nárok na to, aby se exekuce úplně zastavila, její výkon ale bude probíhat v jiném rozsahu,“ řekl při vyhlášení nálezu soudce zpravodaj Jan Musil.

Ústavní soud v nálezu potvrdil, že nejde o ojedinělý případ. Podle  vyjádření Generálního ředitelství Vězeňské služby jde o problém, který se dotýká desítek odsouzených osob.