V Brně otevřeli největší digitální dílnu v Česku. Využívat ji mohou firmy i veřejnost

Jihomoravské inovační centrum otevřelo první digitální dílnu pro veřejnost s vybavením za tři miliony korun. V digitální laboratoři budou moci vznikat prototypy produktů místních startupů, projekty kutilů a studentů i umělecká díla. Cílem dílny je zpřístupnit veřejnosti drahé přístroje a přitáhnout více podnikavých lidí k technickým oborům.

Digitální dílnu Fablab může využívat po registraci kdokoliv. Zájemci mají k dispozici nejmodernější a také velmi drahé přístroje, ke kterým by se lidé třeba jinak nedostali. Vybavení dílny stálo tři miliony korun. Čtyřiatřicetiletý Vratislav Čmiel pracuje na Vysokém učení technickém. Do nové laboratoře chodil už během zkušebního provozu. Chtěl pořádek na stole, tak si tu vyrobil užitečné krabičky.

„Na laserové řezačce jsem si vyrobil jednoduché plexisklové krabičky. Dá se do nich umístit elektronika, která je vidět,“ popisuje svůj výrobek Vratislav Čmiel. Laserová řezačka stojí tolik, co luxusní auto. Její hlava ale dokáže vyřezávat mnohem rychleji. „Umí řezat a gravírovat do dřeva, do plastů, do plexiskla, do papíru,“ vysvětluje koordinátor FabLab Tomáš Mejzlík.

Vybavení digitální laboratoře si vyzkoušela redaktorka Dominika Řebíková (zdroj: ČT24)

Vybavení tří laboratoří stálo tři miliony korun

FabLab Brno je největší veřejnou digitální dílnou svého rozsahu v České republice. Na ploše přes sto osmdesát metrů čtverečních jsou ve FabLabu k dispozici tři laboratoře. Elektrodílna nabízí čtyři pracoviště s pájkami, osciloskopy a elektrickým nářadím. Mechadílna je vybavená portálovou CNC frézkou, pilou, bruskou, vrtačkou a dalšími nástroji a přístroji. 3D dílna nabízí laserovou řezačku, 3D tiskárny, 3D skener a řezací plotter.

„Zájemci můžou využít pravidelné FabLab Tour, na které je provede pracovník laboratoře a představí jim jak možnosti jejích přístrojů, tak její fungování,“ zve k prohlídce dílny manažer FabLab Brno Tomáš Mejzlík.

  • JIC vzniklo v roce 2003 jako jeden z hlavních projektů Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje. Podporuje lidi ve vytváření a rozvoji firem. Jeho služby využívá každoročně přibližně stovka firem, ať už ve fázi prvotního nápadu, rychle rostoucího startupu i zavedené technologické firmy. Za 15 let podpořilo JIC přes 300 firem s  téměř 6 500 pracovníky.

Makeři se nespokojí s výrobky z obchodů. Vyrábějí si vlastní

Většinu peněz na laboratoř věnoval Jihomoravský kraj. Hlavním partnerem FabLabu je přední světová softwarově-technologická společnost Honeywell, jejíž vývojové centrum sídlí právě v Brně. „Naše investice směřovala do vybavení laboratoře se zaměřením na internet věcí, což je trend, ve kterém vidíme budoucnost,“ řekl viceprezident a generální ředitel vývojového centra Honeywell v Brně Jiří Tomíček.

FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy, takzvané makery, definuje to, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjí a vyrábí vlastní, postupy na jejich vylepšování pak mezi sebou sdílí. Do hnutí spadá přes tisíc certifikovaných laboratoří ve stovce zemí světa. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Slučování krajů není podle Holiše řešení, Grolich zdůrazňuje spravedlivé financování

Před 25 lety vzniklo v Česku čtrnáct krajů, už tehdy se však objevovaly hlasy, že některé regiony vznikly uměle, jsou různě velké a že by se dal jejich počet snížit a tím ušetřit. Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v Událostech, komentářích uvedl, že slučování krajů není správné řešení, spíše je potřeba se zaměřit na konkrétní problémy regionů. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) by byl zásah do systému, který se osvědčil, pouze politickým krokem.
před 3 hhodinami

Stát chce motivovat obce k vypisování architektonických soutěží

Ministerstvo pro místní rozvoj chce podpořit obce ve vyhlašování architektonických soutěží. Zatím jich radnice ročně vypíšou jen několik desítek. Podle ředitelky Svazu měst a obcí České republiky Radky Vladykové je problémem zdlouhavost procesu. O dotaci resortu ale obce zájem mají. Pokaždé je vyčerpaná velmi rychle. S architektonickými soutěžemi mají zkušenosti třeba v Máslovicích nebo v Jeseníku.
před 8 hhodinami

Zahradní chatka za patnáct, luxusní byt za sto tisíc. Nájemné zdražilo

Nájemní bydlení zdražilo. Podle prvních odhadů cena za metr čtvereční vzrostla průměrně o sedmnáct procent. Nejvíce za nájem zaplatí lidé v Praze, nejméně pak v Ústeckém kraji.
před 9 hhodinami

Obce řeší neplatné vyhlášky, zapomněly je včas zveřejnit elektronicky

Už déle než 24 hodin k sobotnímu ránu neplatí vyhlášky, které nejsou zveřejněné v elektronické sbírce právních předpisů. Obecní úřady je tam přitom povinně vkládají už od ledna 2022. Do konce loňského roku měly čas nahrát i ty starší a stále platné. Ani za tři roky to ale některé obce nestihly. Teď kvůli tomu dočasně ztrácejí kontrolu třeba nad hazardem, podomním prodejem nebo obecní policií. Příslušná nařízení navíc budou zastupitelstva muset schválit znovu.
před 10 hhodinami

O víkendu se má vrátit ledovka. Ven jděte radši až odpoledne, radí traumatolog

Náledí a ledovka v noci a v pátek ráno potrápily Česko. Na některých místech se přidal i silný vítr. Větší komplikace ale nenastaly – i díky tomu, že na silnicích je ještě pořád prázdninový provoz. Nové rozmary předvede počasí podle předpovědi v neděli. Chumelení na severozápadě republiky se má postupně změnit v déšť, který má mrznout, a ledovka se tak má vrátit.
před 21 hhodinami

Jihočeští farmáři získali bezmála milion na náhradách za útoky vlků

Skoro milion korun získali loni jihočeští chovatelé za škody způsobené vlky. Z roku na rok se náhrady zvedly asi o 150 tisíc. A to přesto, že útoků poslední dobou ubývá. Zafungovala ochrana pastvin a stád. Pokud ji šelmy přece překonají, většina farmářů už ví, jak při žádosti o kompenzaci postupovat.
před 21 hhodinami

Neetické a urážející, hodnotí výroky ostravské političky o Romech vládní zmocněnkyně

Za „nepřípustné a urážející“ považuje vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková výroky místostarostky Ostravy-Přívozu Aleny Pataky (za ANO). Politička v rozhovoru pro web Okraj.cz uvedla, že Romové jsou „geneticky vybaveni úplně jinak“, „nemají cíl ve svém životě se vzdělávat“ a že motivace chybí i jejich rodičům. Výrok kritizovala také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, podle ní je nepřijatelné a neetické přičítat školní neúspěch romských školáků jejich etnicitě či předurčenosti. Výrok Pataky kritizuje také řada odborníků.
před 23 hhodinami

Dálnice D1 u Hranic je po nehodě kamionu již otevřena

Dálnice D1 u Hranic na Přerovsku ve směru na Ostravu je po noční nehodě kamionu znovu otevřena. Havarovaný kamion, který se převrátil a prorazil svodidla, dálnici uzavřel na 304. kilometru na více než čtrnáct hodin. Tah byl před 16:00 znovu otevřen, provoz je však v obou směrech stále omezen, informovala mluvčí policie Soňa Štětínská. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda se pohybuje v milionech korun.
včeraAktualizovánovčera v 16:55
Načítání...