Senát rozhodne o doplatcích za bydlení. Bohumín a Karviná varují před změnou zákona

Lidi, kteří budou v budoucnu žádat o doplatek na bydlení na ubytovně, čekají změny. Senát bude totiž už příští týden projednávat změnu zákona, podle kterého by na doplatek na bydlení nedosáhli ti, kteří žijí v sociálně vyloučených lokalitách. S takovým postupem ale nesouhlasí například zástupci Bohumína či Karviné, tedy lokalit, ve kterých mají s vyloučenými lokalitami bohaté zkušenosti.

Video Senát rozhodne o příspěvcích na bydlení
video

Senát rozhodne o příspěvcích na bydlení

„Myšlenka je taková, že od příště by doplatky na bydlení nemohly být vypláceny do stávajících ghett. Ta teorie je určitě zajímavá, ale já si nedokážu představit praxi,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

V takovém případě by podle ní musely obce pro nejchudší osoby najít bydlení jinde. „Nevšimla jsem si doposud, že by byl nějaký aktivní zájem v obcích ty sociálně vyloučené lokality rozptýlit,“ dodala. 

Podobný názor zastávají na radnici v Bohumíně a v Karviné. „Mohl by nastat případ, že někdo, kdo tam teď žije, pracuje a najednou přijde o práci, a měl by nárok na ten doplatek - tak by jej nemohl dostat, zatímco v okolí by jej dostat mohli,“ poznamenal senátor a starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

„Pokud bude někde na radnici sedět populistický politik a řekne: budeme jednoduše bojovat s vyloučenými lokalitami tak, že je de facto zrušíme - tak to povede k tomu, že se ti lidé přesunou do jiných, lepších částí města a problém to nevyřeší.“ 

Miroslav Hajdušík (ČSSD)

náměstek primátora Karviné

Výdaje na dávky v nouzi poklesly

Výdaje na dávky pro lidi v nouzi loni znovu klesly. Úřady práce osobám v tísni na příspěvcích na živobytí, doplatcích na bydlení a mimořádné pomoci vyplatily 9,26 miliardy korun. V roce 2015 to bylo o téměř 1,3 miliardy víc a v roce 2014 o dvě miliardy víc. Ubylo příjemců peněz od státu. Důvodem je růst zaměstnanosti i výdělků. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o vyplácených dávkách.

Loni se na dávkách v hmotné nouzi vyplatilo 9,26 miliardy korun. Do doplatků na bydlení šly 2,92 miliardy a do příspěvků na živobytí 6,22 miliardy. Zbývajících 117 milionů korun se využilo na mimořádnou okamžitou pomoc.

V roce 2015 si potřební rozdělili 10,52 miliardy. Zhruba 3,14 miliardy se vydalo na doplatky na bydlení, 7,24 miliardy na příspěvek na živobytí. V roce 2014 byly výdaje nejvyšší, překročily 11,29 miliardy korun. Zhruba 3,25 miliardy poslaly úřady práce do doplatků na bydlení, 7,9 miliardy do příspěvků na živobytí.