Osoblažsko trápí rekordní nezaměstnanost. Nový projekt má pomoci lidem najít práci

Dvě desítky lidí, z nichž někteří pocházejí z vyloučených lokalit na Osoblažsku, se zapojily do nového projektu Osoblažského Cechu. Ten jim má pomoci najít práci. Spolupráci na projektu pak přislíbila dvacítka firem přímo z Osoblažska. Lidé zde budou absolvovat praxi.

Video Region s rekordní nezaměstnaností
video

Region s rekordní nezaměstnaností

Například jedna z účastnic kurzu Marcela Dlouhá je už déle než rok bez práce. Právě nový projekt Osoblažského cechu by jí měl pomoci sehnat práci přímo v místě bydliště. Jen do Krnova je to odsud téměř 40 km.

„Dojíždění je hodně komplikované, je to o tom, že ráno odjedete a vrátíte se večer, nic nestihnete ani doma někdy, hlavně o víkendu,“ sdělila Marcela Dlouhá.

Projekt získal více než 8 milionů korun z operačního programu zaměstnanost a běží od října až do března. Primárně je určen pro dlouhodobě nezaměstnané a lidi z vyloučených lokalit.

 

Bruntálsko, pod které spadá Osoblažsko, stojí v čele celorepublikového žebříčku okresů s největší nezaměstnaností. Loni na konci března tam podíl nezaměstnaných činil 12,9 procenta a práci nemělo téměř 8300 lidí mezi 15 a 64 lety, kteří mohli hned nastoupit do zaměstnání.

Také proto čtyři obce Osoblažska loni požádaly stát o 123 milionů korun na projekty podporující vznik pracovních míst. Peníze chtěly obce Osoblaha, Hlinka, Dívčí Hrad a Slezské Pavlovice. V některých žije z dávek až 80 procent lidí, nezaměstnaní se pak zadlužují a prohlubují se problémy v sociálně vyloučených lokalitách.

Celkem v Česku existuje více než 600 ghett, jak vyplývá z loňské analýzy společnosti GAC. V roce 2006 přitom bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek. Tato ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115 000 lidí. V roce 2006 to bylo 80 000 osob. Za vyloučenou lokalitu autoři považují místo, kde žije aspoň 20 lidí v tísni. Jsou odkázáni na dávky, jsou bez práce, mají dluhy, nízké vzdělání či jiné problémy.

V celém Moravskoslezském kraji v říjnu počet nezaměstnaných klesl o 0,3 procentního bodu na 7,3 procenta. Z evidence úřadu práce ubylo 1664 uchazečů o zaměstnání, práci na konci měsíce nemělo 62 633 lidí. Ve srovnání s koncem října 2015 počet nezaměstnaných klesl dokonce o 8041 a jejich podíl byl nižší o jeden procentní bod.