Konečně prodáno. Kupce vyšel zchátralý palác Jalta na 101 milionů

Obchody, kanceláře nebo byty vzniknou nově v opuštěném paláci, který se město Brno snažilo marně prodat už několik let. Nakonec jej koupila společnost Premiere Properties specializující se na obnovu podobných budov. Za zchátralý objekt v centru města zaplatila 101 milionů korun. Jeho rekonstrukce ji vyjde na dalších sto milionů.

Chátrající pasáž Jalta
Zdroj: ČTK Autor: Libor Sojka

Podle jednatele společnosti Richarda Saliby bude Jalta znovu otevřená do dvou let. „Otázkou bude, v jakém stavu je statika,“ uvedl Saliba. Firma se obdobnými opravami zchátralých budov zabývá už delší dobu. Mezi její další projekty patří například palác Padowetz nebo dům U pikové desítky naproti minipivovaru Pegas. Podle Saliby v Jaltě bude vedle obchodů nebo bytů znovu i kino nebo divadlo.

Už v červnu společnost složila zálohu 10 milionů a kupní smlouvu schválilo brněnské zastupitelstvo v září. Obsahuje například termín pro podání žádosti o vydání příslušného povolení k rekonstrukci, ale i pokuty při nedodržení termínu pro podání žádosti a při nedodržení termínu dokončení stavebních prací.

Brno se snažilo prodat Jaltu několik let

Vedení města se snažilo Jaltu prodat už několikrát, ale vždy neúspěšně. Několik zájemců se přihlásilo i loni, ale nesložili požadovanou kauci. Město proto letos v květnu rozhodlo, že dá zájemcům poslední šanci ke složení kauce do konce června. Pokud by se tak nestalo, objekt by město přebudovalo na radnici pro městskou část Brno-střed.

Brno získalo Jaltu na přelomu let 2005 a 2006 výměnou za jiné lukrativní pozemky a budovy. Původně ji mělo opravit a přestěhovat do ní některé své úředníky, kvůli špatnému stavu budovy se tak ale nestalo. Primátor Petr Vokřál (ANO) při podpisu smlouvy uvedl, že pro město není dobré se zbavovat majetku, který má ve svém vlastnictví. V případě Jalty ale po deseti letech nedokázalo udělat nic víc, než nechat dojít objekt do stavu, v jakém je dnes.