V knihovně hořelo 6 minut. Knihovníci přesto likvidují tisíce svazků

Automat na vodu, který vzplál v historické části knihovny v Novém Jičíně, památku nijak významně nepoškodil. Svazky ale pokryly mastné saze a knihovníci kvůli tomu vyhazují na 16 000 publikací.

Video Požár v knihovně
video

Požár v knihovně

Nepodaří se tak podle nich zachránit knihovní fond pro dospělé. „Ještě před týdnem přitom byly publikace v regálech k zapůjčení,“ uvedla redaktorka České televize Iva Piskalová.

Požár, který v objektu vypukl minulý pátek před půlnocí, po chvilce sám zhasl. Knihovnice tak zjistily, že hořelo, až po příchodu do práce. I tak ale živel způsobil škodu asi za 600 000 korun, sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

„Oheň nebyl velký, pouze poničil jedny zárubně dveří a sám se během několika minut uhasil, takže si ničeho nevšimli ani návštěvníci sobotní akce v čajovně v suterénu budovy.“

Renáta Domoráková

Vedoucí knihovny v Novém Jičíně

„Je to hrozný pocit, strašný, pozvali jsme i experty z Národní knihovny, ať neuděláme unáhlené rozhodnutí,“ řekla k vyhazování tolika svazků novojičínská knihovnice Radka Grochová.

Automat na vodu, který měl vzplát, si už odvezli odborníci na důkladné prozkoumání. Většímu neštěstí zřejmě zabránilo to, že budova z roku 1910 má po kompletní rekonstrukci i utěsněná kastlová okna a oheň tak neměl dost kyslíku k dalšímu šíření.

V práci o víkendu

Vybírat mezi svazky ty, které se dají zachránit, budou zaměstnanci novojičínské knihovny i o tomto víkendu. Knihy chtějí nejen dokupovat sami. Uvažují také o tom, že by oslovili čtenáře o spolupráci a s jejich pomocí doplnili poškozený knižní fond.

Knihovna sídlí ve vile, kterou si nechal v roce 1910 postavit továrník Ferdinand Czeiczner a již nyní město postupně opravuje. Letos například nechalo spravit fasádu, kterou požár neponičil. Bude ale nutné vymalovat její prostory, vyměnit se budou muset i koberce. Pro čtenáře se kulturní zařízení otevře pravděpodobně až za měsíc.