Armáda školí na Kletném záložáky. Cvičí ochranu trafostanice

Na osmdesát členů aktivních záloh nacvičuje pod vedením Armády ČR ochranu klíčových objektů v Kletném, konkrétně zdejší trafostanice. Akce Safeguard 2016 vyvrcholila v pondělí několika reálnými ukázkami schopností „neprofesionálních“ vojáků.

Video Výcvik aktivních záloh
video

V Kletném cvičí aktivní zálohy

Zdroj: ČT24

Pokračovat bude až do 21. října. „Zabezpečujeme také ochranu objektů,“ uvedl mimo jiné Jaroslav Hrabec, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava, které akci organizuje a řídí.

Podle Hrabce je cílem cvičení připravit záložní jednotky k větší samostatnosti. Mají totiž omezenou dobu přípravy. „Chceme je sladit v rámci jednotky i krajského velitelství,“ dodal. Vojáci se v Kletném připravují na různé situace, kdy se rozvodna stane terčem útoku teroristů. Kontrolují přijíždějící vozidla, brání napadenou kolonu i samotný objekt či se snaží přivolat leteckou podporu.

Akce, jež je již patnáctým takovým cvičením v posledních pěti letech, probíhá od minulého čtvrtka. Například loni se členové aktivních záloh připravovali k ochraně letiště Leoše Janáčka v Mošnově, dříve cvičili na objektech jaderných elektráren Dukovany a Temelín.

Vojáků v záloze přijelo vůbec nejvíce

Krajské vojenské velitelství Ostrava by počet vojáků v záloze rádo zvýšilo. Aktuálně jich mají 114. „Tabulkový stav je ale 172,“ poznamenal Jaroslav Hrabec s tím, že každé cvičení je určitou formou propagace a popularizace aktivních záloh. Přestože třem desítkám záložáků pracovní či rodinné důvody neumožnily vyslyšet povolávací rozkaz, jde i tak o nejpočetnější cvičení za posledních pět let.

„Tolik záložáků jsme ještě neměli,“ řekl třiačtyřicetiletý Jaroslav Holík, který je velitelem moravskoslezské jednotky. Členem dobrovolných záloh se stal hned při jejich vzniku. Už po vojně využíval možnost a jezdil na vojenská cvičení. „Dlouhodobě se zajímám o zbraně. Dokonce jsem jako zbrojíř vyučený,“ řekl muž, který pracuje jako vedoucí expedice velké hutní společnosti.

S uvolňováním na cvičení dobrovolníků Holík problém nemá. „Tím, že pracuji u velké firmy, to problém skutečně není. Tentokrát se nás na cvičení sešlo pět zaměstnanců naší firmy,“ řekl. Komplikace podle něj mívají s uvolňováním dobrovolníci, kteří pracují u malých firem. Holíkovi překážky neklade ani manželka. „Žádnou nemám. Je to tak náročný koníček, že na to ještě nebyl čas,“ dodal s úsměvem. U aktivních záloh začínal jako střelec. Pak se vypracoval na velitele družstva a nyní velí celé rotě.

V Moravskoslezském kraji chce armáda přijmou pět desítek dalších členů dobrovolných aktivních záloh. Volné jsou například pozice střelec, kuchař a řidič. Informace zájemci najdou na stránkách kariera.army.cz. „Přihlásit se mohou i ti, kteří nebyli na vojně. Musí ale absolvovat základní přípravu ve Vyškově,“ uvedl Ogořalek.

5000: Tolik členů by měly mít aktivní zálohy

Armáda by mohla mít k dispozici 5000 příslušníků aktivních záloh do roku 2025. Počítá s tím legislativa, kterou zákonodárci schválili letos v lednu. Nová legislativa „záložákům“ zvyšuje odměnu ze současných 6000 korun ročně na 18 000 korun, studenti vysokých škol navíc dostanou speciální bonus 6000 Kč. Zaměstnavatelé členů aktivních záloh dostanou za každé cvičení nebo nasazení finanční kompenzaci.

Zákon zaručuje například pružnější nasazování vojáků při živelních katastrofách. Vedení armády a ministerstva obrany si od zákonů slibuje to, že pomohou do armády přivést více lidí se zájmem o působení v aktivních zálohách i v takzvaných dobrovolných zálohách.

Nové členy má do záloh dostat i změna zdravotní vyhlášky, která by byla v některých oblastech méně přísná, nebo nové propagační materiály. Armáda slibuje i zlepšení jejich materiálního vybavení nebo informovanosti lidí o jejich činnosti.