Sdružení Čisté nebe žalovalo stát za špinavé ovzduší na Ostravsku. Neuspělo

Městský soud v Praze zamítl žalobu kvůli znečištěnému ovzduší na Ostravsku. Na ministerstvo životního prostředí ji podalo sdružení Čisté nebe. Domáhalo se toho, aby soud zrušil Program zlepšení kvality ovzduší na Ostravsku a nahradil jej novým.

Informace ČT poskytla Kristína Šabová ze skupiny právníků Frank Bold, kteří sdružení zastupují a zároveň se k žalobě přidali.

„Momentálně čekáme na odůvodnění. Poté zvážíme další postup,“ doplnila Šabová. Podle sdružení Čisté nebe současný program nepovede k ochraně ovzduší a obyvatel, není dost konkrétní, neobsahuje dostatečná opatření ke snížení znečištění ani řádný časový plán.

Povinnost vytvořit Programy zlepšování kvality ovzduší pro oblasti, kde znečištění přesahuje povolené limity, stanovuje zákon o ochraně ovzduší. Programy vznikaly od roku 2002.

Dříve je připravovaly krajské úřady. Nový zákon o ochraně ovzduší však přinesl změnu, nově je vydává už ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s krajskými úřady.

Žalobu na stát kvůli ovzduší v uplynulých měsících podali občané také na Ústecku (zóna Severozápad), v Brně a Praze. Městský soud v Praze se tedy bude muset vypořádat ještě s dalšími třemi případy.