Dálnice vzala Klimkovickým trasy pro turisty. Chybí i slíbená protihluková opatření

Už téměř osm let po dálnici D1 ve směru Bílovec–Ostrava projíždějí auta. Ale podmínky, které na začátku stanovilo ministerstvo zdravotnictví, dodnes dodrženy nebyly. Chybějí zejména protihluková opatření. A nebyly zřízeny ani nové turistické cesty. Ty původní byly totiž zničeny při výstavbě dálnice.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Klimkovičtí si stěžují i na hluk

Zdroj: ČT24

Pavla Nováková může se svým synem vycházet pouze na krátké procházky. S kočárkem by totiž na úzké cestě mohla spadnout do strže. Trasy, po kterých by jinak mohla chodit, padly za oběť dálnici D1. Ředitelství silnic a dálnic přitom mělo podle místostarosty Klimkovic Jakuba Unucky postavit chybějící turistické trasy už před šesti lety.

Problém s turistickými trasami se tady v Klimkovicích řeší už osm let. Na své náklady město upravilo necelé dva kilometry a přišlo je to na více než 8 milionů korun.

Měření hluku neproběhlo

Další nedodrženou podmínkou je měření hluku. Ani to za celou dobu provozu dálnice neproběhlo.

„Podmínky, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví, nejsou naplněny. V krajním případě podáme žalobu. Už jsme oslovili i našeho právního zástupce,“ sdělil Zdeněk Husťák.
Pan Hrbáč bydlí necelých dvě stě metrů od dálnice. Nadměrný hluk trápí jeho rodinu i blízké sousedy.

„Ten hluk je dán i klimatickými podmínkami. Když někdo vyjede z toho tunelu, kde je osmdesátka a pak to rozjede, aby se dostal na tu správnou rychlost, je to znát,“ doplnil.

Zástupci ŘSD se k problémům, které popisují Klimkovičtí, do uzávěrky reportáže nevyjádřili.