Opilému strojvůdci hrozí kvůli havárii, při níž zemřeli dva lidé, 10 let vězení

Strojvedoucího vlaku, který se v pondělí v Golčově Jeníkově srazil autem, v němž zemřeli dva lidé, obvinila policie z ohrožení pod vlivem návykové látky a z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu také vazba. Podle policistů nadýchal strojvedoucí po havárii téměř dvě promile. Při vyšetřování také vyšlo najevo, že vlak jel na přejezd, který nebyl v činnosti, příliš rychle.

Nehoda v Golčově Jeníkově
Zdroj: Drážní inspekce

Za dva trestné činy stíhá policie osmačtyřicetiletého strojvedoucího, který s nákladním vlakem narazil do auta. V něm zemřeli dva lidé. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal poté uvedl, že v době nehody nefungovalo zabezpečení přejezdu.

Podle dopravního řádu drah by v takovém případě měl vlak přijíždět k přejezdu pouze desetikilometrovou rychlostí a houkat. To se patrně nestalo. „Podle zjištění na místě mimořádné události jel posun v době nárazu přibližně 40 kilometrů v hodině,“ uvedl mluvčí. Navíc po nehodě vyšlo najevo, že byl strojvedoucí pravděpodobně opilý. Podle dechové zkoušky měl v krvi téměř dvě promile alkoholu.

Policejní mluvčí Dana Čírtková uvedla, že muži hrozí až desetileté vězení. Soud navíc dostane návrh na umístění strojvedoucího do vazby.

Vedení společnosti Lokotrans Servis, které patří havarovaný vlak, oznámilo, že dokud nebudou známy bližší závěry z vyšetřování, nebude strojvedoucí přidělován k práci přímo v provozu. Společnost je také připravena vyvodit vůči němu příslušné pracovněprávní sankce.

Nehoda se stala na přejezdu u zastávky Golčův Jeníkov - město v pondělí kolem sedmé hodiny ráno. V autě, které přijelo k přejezdu, kde nesvítila výstražná světla ani nebyly spuštěné závory, cestovali třicetiletý muž a šestadvacetiletá žena. Při srážce utrpěli vážná zranění, jimž na místě podlehli.