Karlovy Vary nemají peníze na opravu Alžbětiných lázní - shání proto investora

Karlovy Vary vyhlásily výběrové řízení na investora, který zrekonstruuje a pak bude provozovat Alžbětiny lázně. Ty jsou posledním z původně šesti lázeňských komplexů, který ještě městu patří – radnice tak může kontrolovat ceny. Potřebují ale zásadní rekonstrukci, na niž město nemá dost peněz.

Alžbětiny lázně v Karlových Varech
Zdroj: ČTK Autor: Michal Okla

Město je ochotno na nutné opravy přispět maximálně částkou 300 milionů, jenže náklady se odhadují ve výši 600–750 milionů. Proto radnice hledá partnera, který by lázně opravil a pak 25 let provozoval.

Alžbětiny lázně patří mezi největší veřejné lázně v Česku – denně mohou obsloužit až 700 pacientů. Podle představ magistrátu by i nadále měly sloužit jako veřejné lázně, navíc by ale mohly poskytnout i ubytování. 

Komplex vznikl na počátku minulého století, kdy však byly požadavky lázeňských hostů úplně jiné: lidé spali v hotelích ve městě a do lázní chodili jen na procedury. A právě možnost ubytování teď v budově chybí. Rozšířením služeb by tak mohly Alžbětiny lázně částečně konkurovat komerčním lázeňským zařízením ve městě.

Video Události
video

Na finančně nákladnou rekonstrukci hledá město investora

Stejný problém jako v Alžbětiných lázních museli v nedalekém Jáchymově řešit už v roce 2009. Do oprav tehdy investovali stovky milionů – dnes ale mají lázeňští hosté vše pod jednou střechou: v horním patře pokoje, pod nimi kuchyně a jídelna. Na léčebné procedury pak chodí ještě o poschodí níž.