Brno opět mění podmínky privatizace městských bytů. Jejich obyvatelé ztrácejí trpělivost

Další nová podmínka privatizace městských bytů v Brně. V budoucnu město prodá jen ty byty, u kterých by se investice do rekonstrukce nevrátila na nájemném do 15 let.

Prodej městských bytů v Brně
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Obyvatelé domu v ulici Heleny Malířové v Brně se ocitli v patové situaci. Jejich dům patří k těm, které město odmítá prodat. Přitom nutně potřebuje opravy. Obyvatelé domu by přistoupili i na to, že by si byty koupili za vyšší cenu a opravili sami.

Městská část na opravy domů nemá peníze. Obyvatelé domů se proto bojí zvyšování nájemného. To už by bylo pro některé neúnosné.

Video Jedna z nájemnic, která usiluje o koupi bytu - Květoslava Fridrichová
video

Jedna z nájemnic, která usiluje o koupi bytu - Květoslava Fridrichová

Zdroj: ČT24

 I přesto, že v bytech bydlí desítky let a mají k nim citový vztah, zvažují někteří nájemníci, že se odstěhují.

Podmínky privatizace městských bytů Brno mění za poslední rok už podruhé. Naposled zvedlo prodejní cenu 25 domů a po kupujících začalo chtít tržní hodnotu bytů. Některým se to nelíbí a chystají žaloby. Nové podmínky prodeje musí ještě schválit zastupitelstvo. 

Brno už řeší prodej městských bytů víc než třináct let. Privatizace začala v roce 2002. Od té doby město několikrát aktualizovalo seznamy domů a měnilo podmínky prodeje. Zatím prodalo víc než 20 tisíc bytů napříč všemi městskými částmi. Stovky bytů ještě na prodej čekají.