Vedení Prahy bude ve čtvrtek jednat o odvolání ředitele školy kvůli šikaně

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) navrhne kvůli šikaně učitelky odvolání ředitele Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františka Bártla. V tiskové zprávě oznámil, že tak učiní na nejbližším jednání rady hlavního města Prahy. V úterý také školu navštívila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) spolu s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO), které se studenty diskutovaly o šikaně. Podle primátorky bude o návrhu náměstka Dolínka ve čtvrtek jednat rada na mimořádném zasedání.

Zřizovatelem školy je hlavní město – až dosud se však zástupci magistrátu vyjadřovali tak, že případné personální kroky učiní až na základě výsledku vyšetřování. Dolínek se prý ale dozvěděl skutečnosti, na základě kterých navrhne odvolání ředitele okamžitě: „Existence šikany na SPŠ Na Třebešíně je nezpochybnitelná a v celé záležitosti evidentně selhaly kontrolní mechanismy uvnitř školy, přičemž ředitel školy je za jejich správné fungování osobně odpovědný,“ uvedl.

Případ údajné šikany prošetřuje od minulého týdne Česká školní inspekce, její závěry není možné očekávat dříve než za měsíc. Podle primátorky Krnáčové ale bude rada jednat o návrhu náměstka Dolínka už ve čtvrtek: „Odvolání ředitele nevylučuji - nevylučuji ani to, že s ním budu ještě před jednáním rady mluvit,“ dodala Krnáčová.  

Vedení školy nadále jakoukoliv odpovědnost za smrt své zaměstnankyně odmítá. Zároveň po magistrátu požaduje, aby trojici studentů vyloučil. „My jsme podali podnět k přezkumnému řízení právě ke zřizovateli, který by mohl žáky vyloučit,“ konstatuje ředitel školy František Bártl.

„Ještě minulý týden mi říkal pan ředitel o správním řízení, že bude vylučovat studenty. Víc jak po měsíci přichází s řešením, kdy konstatuje, že má nakonec rozhodnout magistrát. Je vidět, že si není jistý ve své pozici a to je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl k jeho odvolání,“ dodává náměstek primátorky Dolínek.

Andrys: Škola může studenty vyloučit sama, nemusí o tom rozhodnout magistrát

Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys, který byl hostem pořadu Události v regionech, konstatoval, že škola se v tomto případě obrátila na magistrát nikoli jako na svého zřizovatele, ale jako na instituci, která plní roli krajského úřadu. Ten je totiž v podobných případech standardně odvolacím a přezkumným orgánem.

„Pokud jsem to správně pochopil, škola chce, aby odvolací orgán, tedy Magistrát hlavního města Prahy, řekl, že podmínečné vyloučení bylo špatně, zrušil ho, a škola by studenty vyloučila standardně. Nicméně je to zbytečně složitý postup. Škola na vyloučení má právo, může to udělat samostatně, aniž by činila kroky ke krajskému úřadu nebo k magistrátu,“ dodal Andrys.

Krnáčová i Valachová si pochvalovaly debatu se studenty

Pětapadesátiletou učitelku zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Kvůli tomu byli v lednu potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Teď vedení školy připouští pro studenty tvrdší tresty – hrozí jim vyloučení. Další video natočené mobilním telefonem totiž ukazuje závažnější formy šikany.

Krnáčová se spolu s ministryní Valachovou v úterý vypravila přímo na střední školu Na Třebešíně: „Dnes jsme diskutovaly pouze se studenty – bez pedagogů. Chtěli jsme si udělat názor, jak to vnímají studenti,“ vysvětlovala pražská primátorka. 

„Diskuze byla velice užitečná, studenti mě hodně překvapili – říkali své názory, které byly překvapivě relevantní vzhledem k situaci. Odsoudili šikanu, mluvili o poměrech na škole, co by bylo užitečné dělat, a dokonce řekli, že studenti, kteří na škole nejsou za účelem vzdělávání, tak by tam vůbec neměli být,“ dodala Krnáčová. Názory na vedení školy se podle ní mezi studenty různí - někteří se vedení zastávali, podle dalších ale v této věci pochybilo.

Také ministryně Valachová si debatu se studenty pochvalovala - příspěvky jednotlivých studentů prý byly velmi dospělé: „Přiznám se, že byť to není profesionální a vím, že řada odborníků varuje, že kde se objeví šikana, tak je velmi vysoké riziko opakování - tak po této diskuzi dlužím studentům říct, že jako ministryně školství věřím, že se na této škole šikana nikdy opakovat nebude,“ uvedla po návštěvě Valachová.  

Valachová: Jakákoliv podobná nahrávka ospravedlňuje vyloučení žáka

Podle ní by měla být trojice studentů ze školy vyloučena: „Co se týká vyloučení studentů, tak samozřejmě musí doběhnout správní řízení. Ale na základě toho, že je tento případ jiný – všichni se můžeme podívat na dané nahrávky, tak mohu říct obecně: jakákoliv nahrávka podobného charakteru zcela ospravedlňuje vyloučení žáka ze studia.“  

Už v pondělí pak ministryně školství v Interview ČT24 uvedla, že kdyby mohla rozhodnout o osudu vedení školy sama, ředitele by odvolala. „Hovořila jsem shodou okolností se stovkami učitelů ohledně jiných témat. Nikdo z nich nevěří, že o tom vedení školy nevědělo… Jako člověk a právník už další informace nepotřebuji, jako ministryně potřebuji závěry České školní inspekce,“ uvedla. Ředitele ale může odvolat pouze magistrát, který je zřizovatelem školy. I ten ovšem musí jednat na základě konkrétních zjištění.

Obecně chce Valachová pro účinný boj proti šikaně ve školách použít také legislativní nástroje. „Budu připravovat návrh, jak zvýšit právní ochranu a bezpečí na školách, například institutem vykázání případného agresora z místa školy. Tady se budu inspirovat zahraničními právními úpravami,“ řekla. Chce také diskutovat s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) o apelu na to, aby útoky na učitele byly posuzovány jako zvlášť zavrženíhodný čin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
před 9 hhodinami

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
před 17 hhodinami

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
před 18 hhodinami

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026

ŘSD na jihu Čech odstraňuje nelegální billboardy, hotovo chce mít do konce roku

Na jihu Čech probíhá likvidace nelegálních billboardů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se pustilo do odstraňování ploch, které vlastní firma spojená s kontroverzním podnikatelem Antonem Fischerem. „Jeho“ i dalších nepovolených poutačů u tamních silnic zůstávají skoro dvě stovky. Zmizet mají do konce roku. Už teď ale dělníci počítají s tím, že na některá místa se budou muset opakovaně vracet.
16. 1. 2026

Z ulic Bohumína zmizeli asistenti prevence kriminality. Vrátit je může dotace ministerstva

Bohumínu na Karvinsku od ledna chybějí asistenti prevence kriminality. Loni totiž vypršela evropská dotace, z níž město jejich činnost financovalo. Aktuálně proto hledá jiný způsob, jak ji zaplatit. Část nákladů na asistenty by mohl pokrýt nový dotační titul, který vypsalo ministerstvo vnitra. Pokud by město dotaci získalo, mohli by se alespoň čtyři asistenti do ulic vrátit na jaře. Podobné problémy řeší i další města.
16. 1. 2026
Načítání...