Vyšní Lhoty přijmou prvních pětatřicet běženců

Vyšní Lhoty - Nové středisko pro zajištění uprchlíků ve Vyšních Lhotách se připravuje k převzetí první skupiny pětatřiceti cizinců, které policie zadržela na území republiky bez povolení. Půjde o muže zadržované v táboře v  Bělé pod Bezdězem. Podle náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka pocházejí ze Sýrie, Afghánistánu a dalších zemí. Během pátku a soboty přiveze policie také celkem dvaadvacet cizinců ze Zastávky u Brna. V neděli pak dalších třicet pět z Bělé.

Náměstek ministra Jiří Nováček shrnul, že z Bělé pod Bezdězem se do Vyšních Lhot přestěhuje celkem sedmdesát cizinců, ze Zastávky u Brna dvacet dva. Tam by měly zůstat jen rodiny s dětmi.

Původně se měl tábor ve Vyšních Lhotách otevřít v říjnu, další termín byl začátek září. Vzhledem k narůstajícímu počtu běženců a nedostatku míst v Bělé pod Bezdězem a v Zastávce u Brna rozhodlo ministerstvo vnitra, že tábor ve Vyšních Lhotách se otevře už 7. srpna. „Museli jsme narychlo zajistit stravování cizinců, doplnit vybavení a zajistit další služby, ale myslím, že jsme to zvládli,“ řekl ředitel Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Miloslav Koudelný.

Maximální délka pobytu 180 dnů

Uprchlíci, kteří míří do Vyšních Lhot, mají za sebou zdravotní prohlídky a první pohovory. V táboře budou jen čekat na rozhodnutí o tom, kdy a kam budou posláni dál. „Ve Vyšních Lhotách budou cizinci ve třech režimech. Někteří čekají na výsledek readmisního řízení, další na ukončení dublinského řízení a pak jde o skupinu, která čeká rozhodnutí o vyhoštění,“ uvedl Koudelný. Vzhledem ke lhůtám pro jednotlivé typy řízení budou v táboře nejméně pět dnů a nejdéle půl roku, což je lhůta pro rozhodnutí o vyhoštění.

Video Tábor ve Vyšních Lhotách přijme první cizince
video

Tábor ve Vyšních Lhotách přijme první cizince

Tábor ve Vyšních Lhotách přijme první cizince

Lidé z Vyšních Lhot měli možnost prohlédnout si detenční zařízení pro uprchlíky.

Speciál: Vyšní Lhoty den před otevřením

Koudelný očekává, že kapacita ve Vyšních Lhotách by měla být naplněna zhruba do čtrnácti dnů. „Kapacita je 220 míst a o jejím navýšení zatím neuvažujeme,“ řekl Koudelný. Starostka Vyšních Lhot Dana Nováková tomu ale moc nevěří. „Myslím si, že dojde k rekonstrukci dalších budov a navýšení kapacity,“ řekla ve čtvrtek.

Zadržení uprchlíků v České republice

  • Večer 6. srpna zadržela jihočeská policie nákladní auto s 26 migranty pravděpodobně pocházejícími z Afghánistánu, kteří mířili do Německa. Čtyři z nich byly ženy a sedm bylo dětí. Podle policie cestovali v nelidských podmínkách i vzhledem k velmi teplému počasí. V případě prokázání viny hrozí řidiči až pětiletý trest.
  • Denní průměr zadržených uprchlíků na českém území se první srpnový víkend zvýšil na 42 osob.
  • Od poloviny června, kdy byly kvůli migraci zesíleny kontroly, v Česku uvízlo 996 uprchlíků.
  • Nejčastěji pocházeli zadržení v poslední době ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a Pákistánu.
  • Za první pololetí letošního roku bylo podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové odhaleno celkem 3018 nelegálních migrantů, téměř o polovinu více než loni.

Objekt budou střežit desítky policistů

V táboře bude pracovat celkem šedesát zaměstnanců správy uprchlických zařízení, někteří ještě nemají uzavřené smlouvy, protože původně měl začít provoz později. Část zaměstnanců bude přímo z Vyšních Lhot. „Budeme se starat o ubytování cizinců, stravování a máme připravené volnočasové aktivity,“ doplnil Koudelný.

I když cizinci nebudou moci opustit tábor, budou mít volný režim. „Stanovená je pouze večerka, a to na hodinu před půlnocí. Ráno od osmi se bude podávat snídaně, ale není jejich povinností na ni chodit. Vstávat budou moci, kdy budou chtít. Budou moci volně přecházet z pokojů na chodby a do vycházekového prostoru. Budeme se snažit je nějak zabavit, například společenskými hrami a sprotovními aktivitami,“ líčil vedoucí střediska Emil Pochylý.

Vedení obce a také obyvatelé mají největší starost o to, jak bude zajištěna bezpečnost. „Je to, myslím, pochopitelné vzhledem tomu, co jsme viděli v médiích, co se dělo v Bělé pod Bezdězem, ve Francii a jinde,“ uvedla starostka Nováková. I když správa uprchlických zařízení zatím nestihla postavit slíbený čtyřmetrový plot, ujišťovala obyvatele, že bezpečnostní opatření jsou dostatečná.

Do tábora bude nasazeny desítky příslušníků cizinecké policie, kteří se tam budou střídat na směnách po čtyřech. Ostrahu uvnitř areálu bude navíc zajišťovat bezpečnostní agentura. Okolí bude hlídat státní policie. „Posílili jsme spádové oddělení v Nošovicích a ve Vyšních Lhotách budeme zajišťovat nepřetržité hlídky, ve dne i v noci. Jsme připraveni i na mimořádné situace, v záloze je speciální pořádková jednotka a zásahová jednotka, jsme v pravidelném kontaktu s cizineckou policií,“ shrnul náměstek ředitele policie Moravskoslezského kraje Radim Daněk.

Ve stresu budou vesničané, cizinci i zaměstnanci

Podle Evy Holé z Organizace na pomoc uprchlíkům jsou obavy zbytečné a nepochopitelné i vzhledem k tomu, že v minulosti pobývalo v České republice mnohem více uprchlíků. „Je potřeba si uvědomit, že jsou to lidé, kteří urazili tisíce kilometrů a provinili se jen tím, že nemají vízum. Nemůžou být spokojeni s tím, že jsou tady zadrženi v zařízení vězeňského typu,“ uvedla.

„Obavy jsou na obou stranách. U lidí z Vyšních Lhot jsou pochopitelné vzhledem k tomu, co vidí v médiích. A pochopitelné jsou i u cizinců, kteří byli zachyceni na cestě někam. Teď jsou zavřeni v malém prostoru a nemohou o sobě rozhodovat, navíc jsou v novém prostředí s odlišnou kulturou. Obtížnou situaci budou mít i zaměstnanci tábora, kteří se o ně budou starat,“ uvedla psycholožka Sylvie Navarová.

Zařízení si prohlédlo asi sto lidí z vesnice

Před příchodem cizinců si mohli tábor prohlédnout obyvatelé Vyšních Lhot. Přišlo jich asi sto. Chyběl jim hlavně slibovaný čtyřmetrový žiletkový plot a kamery. Zástupci ministerstva vnitra ujišťovali, že vše, co slíbili, zajistí do konce srpna. Náměstek ministra vnitra Jiří Nováček to potvrdil. „Tyto nedostatky budeme zatím kompenzovat zvýšenou ostrahou,“ uvedl. Starostka se poté, co dostala informace o všech bezpečnostních opatření, uklidnila. „Od mé minulé návštěvy se v areálu opravdu hodně změnilo. Čas ukáže, jestli jsou bezpečnostní opatření spíše přehnaná, nebo je bude nutné posílit,“ řekla.