Hrad zpřísňuje ochranu. Podle Zemana kvůli teroristické hrozbě, před kterou varovala BIS

Do Chrámu svatého Víta na Pražském hradě bude v budoucnu možné vstoupit jen přes bezpečnostní rámy. Prezidentská kancelář chce také dokončit kamerový systém, který bude monitorovat okolí Hradu. Ve dvou ulicích, které k němu míří, by měly být přejezdové detekční brány. Opatření podle prezidenta Miloše Zemana souvisí s obecnou hrozbou teroristického útoku, před kterým varovala Bezpečnostní a informační služba (BIS).

O vyšší bezpečnosti Hradu se diskutuje od zářijové akce aktivistů skupiny Ztohoven, kteří na střechu vyvěsili obří rudé trenýrky. Prezident ale souvislost popřel.

„Opatření se plánují už několik měsíců a nemají žádnou spojitost s akcí Ztohoven. Mají naopak souvislost s hrozbou teroristického útoku, před kterým mě varovala BIS,“ řekl na tiskové konferenci po návštěvě Pardubického kraje.

Varování bylo podle Zemana obecné. „Protože by ale byla škoda jak Pražského hradu, tak katedrály svatého Víta, tak je připraven plán bezpečnostních opatření,“ dodal. „Má to velkou prioritu nejenom ve vztahu k trenýrkám, ale i k záležitostem, co se nám občas dějí v mailové korespondenci,“ dodal hradní kancléř Vratislav Mynář.

3 minuty
Zeman: Opatření na Hradě nemají žádnou spojitost s akcí Ztohoven
Zdroj: ČT24

Mynář oznámil podrobnosti k bezpečnostním opatřením ve středu při návštěvě rozpočtového výboru sněmovny, kam přišel představit návrh rozpočtu prezidentské kanceláře na příští rok. Zatím se podle něj diskutuje, z jakého rozpočtu by se tato opatření hradila, zda z hradního, ministerstva vnitra nebo z obrany. 

Opatření by ale podle Zemana drahá být neměla: „Nemyslím, že to budou stovky milionů korun.“

Přejezdové detekční brány by měly být instalovány v ulicích Na Opyši a U Prašného mostu. „Velmi pečlivě a velmi rozumně zvažujeme to, aby byl Pražský hrad zachován a otevřen co největší veřejnosti tak, jak je to dnes,“ pozamenal Mynář. 

Proti instalaci rámů jsou ale památkáři, kterým vadí, že tím bude porušen historický ráz památky. Zeman k tomu poznamenal, že nesouhlas památkářů chápe. Nakonec ale podle něj došlo k rozumné dohodě a „plán se bude v nejbližších týdnech realizovat“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
09:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
09:04Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
včera v 16:45

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánovčera v 13:27

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
včera v 08:00

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
včera v 07:00

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026
Načítání...