Vyvezou popelnici tento nebo příští týden? Problém s odpady v Plzni trvá

Městská společnost Čistá Plzeň, která od září převzala svoz odpadu v západočeské metropoli, ani po měsíci provozu nefunguje správně. Popelnice jsou na některých místech stále přeplněné a obyvatelé pořád nevědí, který je jejich svozový den. Navíc pracovníci firmy třeba sousedům z ulice dávají zcela protichůdné informace.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Problém se svozem odpadu v Plzni i po měsíci trvá

Nejzásadnějším problémem je změna trasování při svozu odpadu. Společnost Čistá Plzeň dostala dva seznamy míst. Jeden vznikl na webu města, kde se registrovali sami obyvatelé. Druhý seznam jí ale předaly firmy, které svážely odpad do konce prázdnin. Seznamy nebyly úplné a tak se stávalo, že někomu popelnice vyvezli dvakrát až třikrát týdně a někomu naopak vůbec.

Podle jednatele společnosti Čistá Plzeň Petra Balouna se to ale změní v situaci, kdy budou v databázi všechny popelnice a kontejnery na odpad na stanovištích ve městě.

Všechny popelnice nejsou označené termínem odvozu odpadu

Další problém, který společnost řeší, je označení popelnic. Do konce září měl být na všech vyznačen den svozu odpadu. Jenže ani to se všude nestalo a lidé tak tápou. Neví, kdy jim popeláři pro odpad přijedou. 

Konkrétní zkušenost se zmatečnými informacemi má obyvatelka Plzně Marie Nyklesová. Do společnosti volala a dozvěděla se, že místo lichého týdne ve čtvrtek bude nově dnem odvozu čtvrtek v sudém týdnu. „Když tam volal syn, řekli mu, že to bude lichý pátek. A kamarádce vedle zase řekli, že to bude zase lichý čtvrtek. Takže my vůbec nevíme, který den to bude,“ říká paní Nyklesová.

Dřív se za popelnici na dvoře příplatek neplatil, teď už ano

Obyvatelé Plzně ale nejsou spokojení ještě s jednou věcí. Odpad měl být pro všechny levnější - ani to ale úplně neplatí. Dřív totiž nemuseli majitelé nemovitostí vysouvat popelnice před svůj dům. Popeláři přijeli, vzali na dvorku popelnici, vrátili ji zpět a vše bylo zdarma.

 

Čistá Plzeň ale tuto službu zpoplatnila a majitelé nemovitostí zaplatí někdy až o dva tisíce korun měsíčně víc.

Celou situací se zabývalo čtvrteční zastupitelstvo a z řad opozice byly slyšet velmi tvrdé připomínky. Například zastupitel za TOP 09 Michal Vozobule se podivoval nad tím, že se nový systém svozu připravoval jen přes léto a na některé věci bylo velmi málo času.

„Volala jsme na zákaznickou linku a tam mi zcela zchvácená zaměstnankyně řekla, že nám to nevyvezli proto, že se řidič složil, popelář utekl a to auto, které zrovna jelo na našem obvodě, tak bylo poroucháno.“

Ivana Mádlová (ANO)

zastupitelka Plzně

Odpad z celého města se zatím bude vozit na skládky. Na jaře příštího roku by pak měl končit ve spalovně v Chotíkově. Systém odpadového hospodářství by se tak měl kompletně propojit.