Adrenalin na Ploučnici: Cyklostezka mezi kamiony

Cyklostezka Ploučnice je jednou ze čtyř páteřních cyklistických tras v Ústeckém kraji. Většinou vede přírodou podél vody, ale v úseku u obce Soutěsky musí cyklisti po frekventované silnici s kamiony. Trasu chtějí změnit i v Benešově nad Ploučnicí, kde cyklostezka protíná rušnou křižovatku.

Rok po otevření cyklostezky, která vede podél řeky Ploučnice, chtějí její trasu v Benešově nad Ploučnicí změnit. Cyklisté tam totiž přejíždějí frekventovanou silnici druhé třídy. Navíc, jak upozorňuje starosta, na stejném místě by v budoucnu měl vyrůst ještě autobusový terminál. A aby toho nebylo málo, průjezd místem komplikuje i železniční přejezd a nákladní doprava směřující k uhelným skladům.

„Vytváří se neuralgický bod, kde by cyklostezka měla všechno toto překlenout, na jednom místě,“ uvedl Filip Ušák (PRO Benešov), starosta Benešova nad Ploučnicí. Doplnil, že potenciál a peníze, které se do stavby cyklostezky investovaly, jsou kvůli nebezpečnému úseku vlastně nevyužité. A právě dopravní tepně z Děčína do České Lípy na trase stezky se proto chce radnice vyhnout. Jako jednu z náhradních variant starosta navrhuje vést úsek cyklostezky přes město po ostrůvku v řece.

Cyklisté a kamiony na silnici v Soutěskách 

Kromě nebezpečného křížení v Benešově nad Ploučnicí vede většina trasy cyklostezky chráněným územím Českého středohoří. Bohužel je ale na trase ještě druhé nebezpečné místo. U obce Soutěsky, která leží na trase z Děčína do Benešova nad Ploučnicí, musí totiž cyklisté překonat kilometrový úsek po rušné silnici, kde jezdí i kamiony. 

Oslovení cyklisté uvedli, že dospělý jezdec úsek zvládne, ale velký problém je tam jet s malým dítětem, které tak dobře neovládá kolo. 

Podle Ústeckého kraje ale cyklostezka v tomto místě jinudy vést nemohla. Jeden z majitelů totiž nesouhlasil s prodejem pozemku, kudy měla původně vést. Mluvčí Ústeckého kraje konstatovala, že dokud nebudou vyřešeny majetkoprávní vztahy, cyklostezku jinudy vést nelze. 

V Libereckém kraji je hotový jen první úsek

Cyklostezka Ploučnice má pokračovat i do Libereckého kraje, kde řeka Ploučnice pod Ještědem pramení. Tam je ale hotová zatím jen část u Osečné a Stráže pod Ralskem. „V současné době připravujeme úsek z Novin pod Ralskem přes Mimoň až do České Lípy. A v další etapě bychom chtěli řešit Českou Lípu až na hranice kraje do Starého Šachova,“ uvedl Jiří Hauser (ČSSD), starosta Osečné.

Na připravovaný úsek do České Lípy ale zatím chybí stavební povolení, i když projekt už je hotový. „Zaseklo se to na posudku Agentury ochrany přírody, která si stojí na svém a chce vytvořit meandry v oblasti Novin pod Ralskem,“ uvedl Jiří Hauser. Dodal, že takový plán ale není proveditelný ani ze strany obce, ani ze strany Diama Stráž pod Ralskem.

Přilákat víc turistů a prodloužit turistickou sezonu

Starosta Osečné Jiří Hauser doplnil, že hlavním cílem pro budování cyklostezky Ploučnice byla snaha prodloužit letní sezonu a přilákat víc turistů. „Aby tady měli trasu, kterou by mohli náš kraj bezpečně projet,“ popsal Jiří Hauser. Dostat se na kole z Děčína až k pramenům Ploučnice tak bude po celém úseku možné až v příštích letech.

Video Problémové úseky na cyklostezce Ploučnice
video

Problémové úseky na cyklostezce Ploučnice