Bača bez internetu? To už skoro nejde, říká chovatel ovcí z Beskyd

Staré Hamry - Malochovatelé ovcí zdaleka nevystačí jen s péčí o zvířata a ovčáckým psem. Musí se vypořádat s přebujelou byrokracií, vyběhat spoustu povolení, vést evidence zvířat, krmiv, léků, musí mít hodnocení ekologických rizik, pohotovostí plán, havarijní plán. Aby zemědělský malopodnikatel stihl něco jiného než papírování, neobjede se bez internetu, pomocí kterého může své stádo snáz spravovat.

„Bača bez internetu, to už dneska není možné. A pokud ano, tak je to velice náročné,“ říká Jiří Krpeš, který má rodinnou farmu ve Starých Hamrech v Beskydech. „Kromě mnoha dalších věcí musíme evidovat každé narození zvířete, nákup, přesun, porážku. Kdyby to měl člověk řešit poštou, tak se z toho zblázní. Portál farmáře ministerstva zemědělství umožňuje vést evidenci elektronicky. Ale vůbec nejlepší je najmout si zkušeného externího poradce,“ říká Krpeš.

Kombinace copywritera a chovatele ovcí

Než se odstěhoval s manželkou do krajiny předků, vydělával si jako copywriter na volné noze, především psaním reklamních textů pro weby. A aby se na horách lépe uživil, začal k tomu chovat ovce. Na farmě Valaška ve Starých Hamrech už s ženou a dvěma malými dětmi hospodaří pět let. „Nadále se věnuji copywritingu. Práce hlavou se s manuální prací kolem zvířat krásně doplňuje,“ říká Krpeš.

Ovce beskydského chovatele Jiřího Krpeše
Zdroj: ČT24/Farma Valaška

Na farmě nyní chová mimo jiné kolem pětačtyřiceti dospělých ovcí, převažuje plemeno valaška, které je vhodné na hory. Zvířata chová na maso. Celkem pětičlenný tým farmy také zpracovává ovčí vlnu, vyrábí z ní i svetry nebo ponožky, prodává vyčiněné ovčí kůže. Posledního půl roku je Krpeš registrovaným podnikatelem v oboru chovu hospodářských zvířat. Bez toho by totiž od nového roku nedosáhl na některé dotace. „Zemědělství je na jednu stranu svobodné, na druhou stranu je silně svázané byrokracií,“ konstatuje Krpeš.

2 minuty
Bez internetu si neporadí ani chovatel ovcí
Zdroj: ČT24

Chov ovcí vzrostl od roku 200 o 170 procent

Mluvčí Státního intervenčního zemědělského fondu, který zprostředkovává finanční podporu pro zemědělce z Evropské unie i národních zdrojů, potvrdila, že z asi 30 tisíc žadatelů o dotace nesplňovalo nové podmínky 4 až 5 tisíc z nich. „Ti se museli rozhodnout, zda si o IČO požádají,“ uvedla mluvčí agentura Vladimíra Nováková.

Počet chovaných ovcí a koz v České republice dlouhodobě roste. Jen stavy ovcí se od roku 2000 zvýšily o skoro 170 procent. Přibývá malých farem a také lidí, kteří chtějí kupovat farmářské výrobky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 6 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 17 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...