Načerno pokácený dub v Duchcově

Duchcov - Technické služby města Duchcova načerno pokácely v zámecké zahradě vzrostlý dub. Firma, kterou vlastní město, neměla na kácení povolení a dřevo se navíc ztratilo. Zahrada je přitom součástí národní kulturní památky. Podle místních lidí to jen potvrzuje, že se město o zahradu špatně stará. České Versailles – tak říkají duchcovští tamní zámecké zahradě. Ta je navíc součástí národní kulturní památky a úřady ji označily za významný krajinný prvek. I přesto tady Technické služby města Duchcova bez povolení pokácely víc než 50 let starý dub. Jediným vlastníkem firmy je přitom město.

Podle Věry Bartoškové ze Společnosti přátel města Duchcova došlo k záměně, údajně měl být pokácen jiný strom. Místostarosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD) situaci okomentoval: „Pochybil tam určitě nějaký lidský faktor, který měl dohlédnout na to, aby ten zaměstnanec pokácel to, co pokácet měl.“

Jak technické služby potrestat teď řeší rada města. Firma už dostala i dvacetitisícovou pokutu od České inspekce životního prostředí, což potvrdila ředitelka České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem Jana Moravcová. O tom, že vina spadá vyloženě na technické služby a pokutu zaplatí v plném rozsahu, informoval Zbyněk Šembera.

Podle místních lidí město péči o zámeckou zahradu nezvládá. To ale radnice odmítá s tím, že zahrada už dva roky prochází rekonstrukcí a některé její části proto nejsou upravené. Zbyněk Šembera dodal, že zahrada bude ve své finální podobě na jaře příštího roku. Vedení města se chystá podat i trestní oznámení na neznámého pachatele. Dřevo z pokáceného stromu se totiž ztratilo.