Kradené poznávací značky slouží podvodníkům

Pardubice - Desítky registračních značek automobilů, lidově SPZetek, vyměňují každý měsíc pracovníci pardubického magistrátu. Úřady včetně policie řidičům stále připomínají, že především kradené poznávací značky často slouží podvodníkům, například u čerpacích stanic. Mnozí řidiči ztrátu značky přitom vůbec nehlásí.

Záběry bezpečnostní kamery často zaznamenají situaci, kdy si řidič přijel natankovat a z čerpací stanice odjel bez placení. Podobné praktiky nejsou podle provozovatelů benzínek ničím výjimečným. Mluvčí ÖMV Viktor Kučera vypočítává, že takových případů je několik za týden. Zneužívání registračních značek potvrzují i policisté a úřady. Pracovníci pardubického magistrátu jich měsíčně vymění kolem padesáti. Zhruba deset řidičů přiznává, že jim značku někdo ukradl. Vedoucí oddělení registru vozidel Magistrátu města Pardubic Pavel Jeřábek podotýká, že postižení v podstatě nevědí, zda jim byla značka odcizena v noci někde na parkovišti nebo během jízdy do zaměstnání či na nějaké jednání. Asi dvacet procent z nich ztrátu nahlásí policii.

Krádežím značek řidiči lze podle servisů i prodejců aut jen těžko zabránit, některé méně zkušené zloděje ale mohou odradit. Technik STK Martin Tót vysvětluje, že registrační značka je přichycená na čtyřech bodech v plastových úchytech, které samy o sobě jsou nedostačující. Z toho důvodu řidičům doporučují přišroubovat značku ještě dalším šroubem nebo nýtem. Výměna nových tabulek s poplatkem přijde na 450 korun. Nahlásit ztrátu na policii jde jen málokdo, na Pardubicku je to letos zatím jen deset lidí. Dana Hejkalová z Policie ČR Pardubice doplňuje, že policisté samozřejmě prověřují i možnost, kdy tyto registrační značky slouží ke spáchání nějaké trestné činnosti.

Zlodějům registračních značek přitom ve většině případů hrozí maximálně pokuta. Pokud totiž škoda nepřesáhne 5 tisíc korun, policisté krádež kvalifikují jako přestupek.