Přebuzská radnice chce stavět domy v chráněné oblasti

Karlovarsko - Radnice v Přebuzi plánuje výstavbu třiceti rodinných domů v chráněném přírodním parku. Chce tak do obce nalákat nové obyvatele. Zásadně proti projektu jsou ale úředníci i ochranáři z blízkých Kraslic. Stavět vesnici v chráněné lokalitě je podle nich nesmysl.

Vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Kraslice Jiří Hejkal zdůrazňuje, že území, kde mají nové domy vyrůst, je nejcennější přírodní lokalitou ve správním obvodu města s mimořádně vysokým počtem vzácných druhů rostlin a živočichů. Vladimír Melichar z Agentury ochrany přírody Karlovy Vary k tomu dodává, že území je chráněno dokonce podle dvou mezinárodních úmluv.

Starosta Přebuzi Antonín Čouka (nezávislý) však záměr obhajuje. Chce totiž do obce přilákat nové obyvatele. Navíc zde vesnice stále již před druhou světovou válkou a starosta ji chce pozvednout k nové činnosti.

Pozemky, kde má nová osada vzniknout patří sólistovi plzeňské opery Františku Havelkovi. Ten se domnívá, že zástavba chráněnou oblast nepoškodí: „Ochrana přírody by se měla ubírat cestou třeba Finska, kde se existují města přímo v přírodě, v lesích a nevidíte tam nedopalek na zemi.”

Ochránci přírody viní ze vzniku svízelné situace kraj. Na jejich stranu se přidává také Městský úřad Kraslice. Jeho mluvčí zdůraznil, že krajský úřad pochybil, když nevydal rozhodnutí, které by zablokovalo další změny územního plánu obce Přebuz. Vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Karlovy Vary Eliška Vršecká ale pochybení odmítá s tím, že tehdy nebylo možné přípravu územního plánu ovlivnit. Dodává, že k tomu, aby se domy mohly začít stavět, bude muset úřad obci udělit výjimku. Zda to ale udělá, nechtěla Vršecká předjímat.

Případem se již začalo zabývat také ministerstvo životního prostředí. Konečné rozhodnutí ale zatím nevydalo.