Sanace krůtí farmy v Tisové skončila

Tisová - V Tisové na Orlickoústecku skončila sanace krůtí farmy, kde veterináři minulý týden zjistili nebezpečnou formu ptačí chřipky. Po šesti dnech policisté otevřeli i příjezdovou silnici do obce. Lidé, kteří kvůli preventivnímu vybíjení drůbeže přišli o celé chovy, čekají na náhradu škody.

Zasahující týmy spotřebovaly během likvidace nákazy v Tisové dvě tuny chloraminu a přes 240 dávek očkovací látky. Poté, co vojáci a hasiči farmu opustili, začala v areálu poslední dezinfekce. „Ve 14 hodin bylo místo zásahu předáno veterinární službě,” řekl Aleš Černohorský, náměstek ředitele HZS Pardubického kraje.

Na ptačí chřipku v Tisové uhynulo 2500 krůt. Veterináři museli preventivně utratit všechna zvířata na farmě. V obci, kde vybíjení drůbeže pokračovalo, chovatelé čekají na náhradu škody. Pomoc lidem nabízí postižené zemědělské družstvo. Podle předsedy družstva Františka Bartoše je zajištěno pro obyvatele vesnice potřebné množství kuřic. Miroslav Švec z Tisové ale namítá: „Budu muset sehnat takové slepice, aby do dvou měsíců nesly. Takže nějaké malé kupovat nebudu.”

Do pomoci Tisové se chce zapojit i Pardubický kraj. Krajský radní Petr Šila přislíbil finanční příspěvek: „Ta částka se pohybuje mezi 150 až 200 tisíci. Je to na náklady spojené s ubytováním vojáků nebo na úhradu vody.”

V Tisové nyní začíná třicetidenní pozorovací lhůta. Pokud se neobjeví nové ohnisko nákazy, veterináři povolí obnovení chovu drůbeže. „Byly odebrány vzorky z ptáků žijících divoce i z drůbeže domácí a všechny vzorky byly negativní,” tvrdí starosta Tisové Vojtěch Eliáš. Přestože se ohnisko nákazy V Tisové podařilo zlikvidovat, veterináři nadále vyzývají k ostražitosti. Lidé by si měli všímat hromadných úhynů ptáků a především na mrtvé kusy nesahat.