Jídelna pro děti rozdělila rakovnický magistrát

Rakovník - Opozice v Rakovníku kritizuje vedení města za to, že si chce na stavbu nové školní jídelny vzít půjčku. Podle některých zastupitelů se daly peníze sehnat i jinak a město se zbytečně zadluží na několik let.

Do stávající jídelny v Rakovníku se denně přijde naobědvat přes 1 000 dětí, kuchyně je však už zastaralá a nevyhovuje evropským hygienickým předpisům. Že postavit novou jídelnu je nutnost, se shodují zastupitelé napříč politickým spektrem. V názoru, kde na ni vzít peníze, už ale tak jednotní nejsou. Starosta Rakovníku Zdeněk Nejdl (ODS) uvedl, že rada navrhuje zastupitelstvu, aby si město vzalo úvěr ve výši 40 milionů, protože to pro město není žádný problém. S tím však nesouhlasí zastupitel Marcel Chládek (ČSSD). Nelíbí se mu, že starosta zadluží Rakovník na delší období, potom třeba skončí ve své funkci a městu zbudou dluhy.

Opozice má i další výtku: místo aby vedení města hledalo peníze na důležité projekty, plánovalo raději rekonstrukci radnice. Marcel Chládek vysvětlil, že před rokem město řešilo nesmyslný projekt radnice za 265 milionů, přitom bylo třeba místo nových kanceláří pro úředníky řešit školní jídelnu pro děti. Starosta Nejdl však nesouhlasí: „Máme pouze studii v této oblasti a není pravda, že by pro zastupitelstvo byla oprava radnice prioritní.“

Nová jídelna bude stát zhruba 70 milionů, starosta tvrdí, že z městské kasy je schopen zaplatit jen necelou polovinu. Podle některých zastupitelů se ale peníze sehnat daly, kdyby vedení začalo financování projektu řešit včas. Marcel Chládek si myslí, že se ani dostatečně nevyužily možnosti strukturálních fondů. Podle starosty však z těchto zdrojů na stavbu tohoto charakteru čerpat nelze.

Ačkoliv na místě, kde by měla nová jídelna stát, už probíhá archeologický průzkum, město začne úvěr čerpat až příští rok. Splácet ho bude 4 roky a na úrocích zaplatí navíc asi 4 miliony korun. Záměr však ještě musí příští týden schválit zastupitelstvo.

/*json*/{"map":{"lat":50.104187,"lng":13.731717,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.104187,"lng":13.731717,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/