Praha potvrdila územní rozhodnutí na pankrácké mrakodrapy

Praha - Stavební odbor magistrátu zamítnul odvolání proti územnímu rozhodnutí na mrakodrapy na Pankráci. Investoři nyní mohou požádat o vydání stavebního povolení. Občanské sdružení Ateliér pro životní prostředí ale hodlá podat na stavební odbor správní žaloby. Na pankrácké pláni by měla vyrůst 104 metrů vysoká budova ve tvaru písmene V s luxusními byty a o něco nižší hotel.

Územní rozhodnutí na stavbu dvou výškových budov vydal stavební úřad Prahy 4 loni v květnu, několik účastníků řízení se ale proti němu odvolalo. Magistrát ale jejich námitky neuznal. Proti zamítnutému odvolání se nelze dále odvolat, věc je možné napadnout pouze u soudu. „Nejde o konečné povolení staveb, nicméně je to špatný signál. Praha si měla vzít k srdci doporučení mezinárodního výboru UNESCO a požadovat přepracování projektu. Nyní se zas o krok přiblížila možnost, že Pražská památková rezervace bude zařazena na seznam památek v ohrožení,“ řekl Martin Skalský z Arniky.

Společnost ECM, která chce výškové budovy postavit, doufá, že s výstavbou začne ještě letos. Dokončit by budovy chtěla do konce roku 2011. „Získání stavebního povolení je již otázkou pouze několika málo měsíců. Co se týče případných žalob, tak tyto nebudou mít odkladný účinek a nezdrží tedy proces při získávání stavebního povolení,“ řekla mediální zástupkyně ECM Markéta Finnová. Společnost je podle ní přesvědčena, že plánované žaloby jsou neopodstatněné a je jen otázkou času, kdy budou zamítnuty.

Kvůli chystané výstavbě výškových budov na Pankráci vyjádřilo v roce 2007 „vážné znepokojení“ UNESCO. Krátce potom ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně mrakodrapů a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, který budovy povolil. Pankrácká pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace. Vyškrtnutí Prahy ze seznamu dědictví lidstva ale zřejmě aktuálně nehrozí. Na jednání v kanadském Québeku výbor světového dědictví ocenil stav péče o historické jádro Prahy a schválil opatření, která hlavní město a Česká republika v této oblasti činí, pochválil také materiály, které z Prahy a ČR obdržel.

To, kde v Praze výškové budovy vyrostou, by měla v budoucnu ovlivnit metodika pro výstavbu výškových budov v Praze, kterou připravuje magistrát. Má zamezit dohadům, kde výškové budovy stát mohou a kde ne. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, ohled se bude brát také na celý reliéf metropole.

Na Pankráci se chystá stavět i další investor - akciová společnost Pankrác. Plánuje vybudovat administrativní centrum, podle občanského sdružení Arnika by měla být budova vysoká téměř 80 metrů.

Projekt developerské společnosti ECM
Zdroj: ECM