Lázně Bělohrad čelí útokům sprejerů

Lázně Bělohrad - Lázně Bělohrad mají problémy s vandaly. Město si oblíbili sprejeři, na fasády budov stříkají znaky nejrůznějších tvarů, a to i na kulturní památky. Pomalovaných budov přibývá. Jednoho sprejera policie v minulých dnech obvinila a v lázeňském městě už padly první tresty za vandalismus.

Ještě před třemi lety byl v lázeňském městě klid a takzvané sprejery tady znali jenom z novin. Teď si s nimi radnice neví rady, pomalovaných budov přibývá. „Sprejeřina se tady hodně rozmáhá a naše městečko, které chceme mít pěkné, ničí,“ potvrdil starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr (nestr.). Naposledy někdo k nelibosti města popsal fasády osmi objektů, kromě jiných i sportovní halu. Správce sportovní haly Marián Sláma doplnil: „Je to smutné, chtělo by to tvrdý postih.“ Škodu, která vznikla na této sportovní hale, město odhadlo na padesát tisíc korun. „Policie mne informovala, že to byli tři mladiství z Lázní Bělohrad,“ dodal starosta Šubr.

Jiného autora má výtvor na soukromé budově v centru města, policie obvinila čtyřiadvacetiletého muže z Jičínska. Podle mluvčí Policie ČR Jičín Hana Klečalová mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest. U sprejerství totiž nerozhoduje výše způsobené škody, vždy se však jedná o trestný čin poškozování cizí věci. Za vandalismus v lázeňském městě padly první tresty, Pavel Šubr uvedl: „Jeden odsouzený dostal 200, druhý 250 hodin veřejně prospěšných prací. Další dva mladiství byli odsouzeni podmínečně.“

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Radnice majitele pomalovaných objektů vyzývá, aby fasády co možná nejrychleji vyčistili. Popsané budovy totiž mohou být výzvou pro další vandalismus.

/*json*/{"map":{"lat":50.429824,"lng":15.583068,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.429824,"lng":15.583068,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/