Čeští nosorožci se připravují na záchrannou misi do Afriky

Praha - Nosorožci ze zoo ve Dvoře Králové mají zachránit jeden z nejohroženějších druhů savců na světě. Čtyři až pět nosorožců černých odcestuje do keňské rezervace Ol Pejeta Conversanci, kde mají pomoct k rozmnožení stavů severní formy nosorožce bílého tuponosého.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové připravuje dva projekty, které mají zachránit vzácné nosorožce před vyhynutím. V rámci reintrodukce do Keni odletí na konci května do Afriky tři mláďata. Dalších čtyři až pět jedinců odcestuje do keňské rezervace Ol Pejeta Conversanci, přesný termín odletu ale záleží na vyřízení potřebných povolení.

Z veterinárního hlediska nečekají chovatele v souvislosti s cestou žádné problémy. Připravují se dokumenty, které jsou pro transport ohrožených druhů nutné. Pracovníci keňské rezervace staví obrovskou ohradu, ve které budou královédvorští nosorožci zhruba dva roky žít a zvykat si na život v divočině.

V tuto chvíli žije ve volné přírodě asi 18 000 kusů jižní formy nosorožce bílého. Severní formy nosorožce bílého (tuponosého) se ve volné přírodě vyskytují asi jen tři zvířata, vzajetí žije osm kusů, z toho jich je jen pět schopných reprodukce. Všichni tito nosorožci žijí v zoo ve Dvoře Králové.

Rozmnožit nosorožce tuponosého se v zajetí nedaří pravděpodobně proto, že nejsou nastaveny potřebné teritoriální a sociální vztahy. Úspěchy v rozmnožování tohoto typu nosorožce zoologickými zahradami jsou jen nahodilé, podařilo se to pouze ve Dvoře Králové. Samice nosorožce může mít mláďata až do 35 let věku, nejmladší samice z královédvorské zoo má devět let.

Přestěhovaná zvířata i jejich případní potomci zůstanou majetkem ZOO Dvůr Králové.

  • Nosorožci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/854/85322.jpg
  • Nosorožci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/854/85323.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 8 mminutami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
12:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
09:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 3 hhodinami

Povolení zbourat domy v osadě Bedřiška bylo nezákonné, rozhodl ostravský magistrát

Povolení zbourat několik domů v osadě Bedřiška bylo nezákonné. Ostravský magistrát ho proto zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Česká televize k dispozici. Stroje už ale domy, které městský obvod určil k demolici, zbouraly. Zrušení zatím není pravomocné, účastníci se proti němu mohou odvolat. Podle advokáta mluvčí obyvatel Bedřišky Vincence Boučka rozhodnutí přispěje k tomu, aby se v dalších podobných případech postupovalo v souladu se zákonem a bez porušování základních práv obyvatel.
13:52Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
12:36Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud v Havířově uložil za zmanipulované zakázky podmínky a pokuty

Okresní soud v Havířově na Karvinsku v úterý v kauze Městské realitní agentury (MRA) Havířov uložil pěti obžalovaným za machinace s veřejnými zakázkami podmíněné a peněžité tresty. Všichni obžalovaní se v pondělí před soudem přiznali. Státní zástupce je viní, že jako organizovaná skupina zmanipulovali zakázky v hodnotě 72 milionů korun. Na úplatcích dle žalobce přijali nejméně 5,5 milionu. Trestné činnosti se dle něj dopouštěli nejméně od února 2019 do dubna 2023. Rozsudek není pravomocný.
před 7 hhodinami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...