Nervózní řidič osobního auta neváhal poodjet se sanitkou během zásahu

Karlovy Vary – Značně nervózní řidič stojí s autem před zaparkovanou sanitkou poblíž akutního zákroku u pacienta a nemůže projet. Rozhodne se tedy vystoupit, nasednout do odemčeného vozu a začne s ním ujíždět. Posádka sanitky je přitom skloněná nad pacientem, kterého se snaží oživit. Takový případ lidské bezohlednosti nyní řeší záchranáři v Karlových Varech. Podle nich mohl netrpělivý muž vážně ohrozit lidský život.

Muž byl po krátké jízdě zastaven policií. Při výslechu svůj čin zdůvodňoval potřebou dovést syna včas na hokejový trénink. Hájil se, že z úzké ulice nemohl vyjet a chtěl sanitku pouze posunout. „Najednou někdo nastartoval naše auto, takže řidič vyběhl,“ popsala zdravotní sestra Záchranné služby Karlovarského kraje Michaela Bednárová. V odemčené sanitě měli zdravotníci připravené léky i potřebné přístroje, které se mohly snadno rozbít.

„Ta posádka doplňuje materiál, dochází pro léky. Může dojít pro kyslík do auta. Těžko předjímat, co se může stát, ale vždycky z toho pro pacienta vyplývá ohrožení,“ vyjádřil ředitel karlovarské záchranné služby Ivo Tukinski. Řidič se omluvil, že o oživování pacienta nevěděl. Sanitku prý nicméně mohli zaparkovat s ohledem na ostatní lidi.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Zachraňování lidského života podle řidiče sanitky mnohdy závisí na vteřinách, v takových chvílích proto není možné vybírat si vhodné místo k zaparkování. „Potřebujeme zastavit co nejblíže k případu pacienta a neohlížet se na okolí. Prostě nemůžeme, na to nemáme čas,“ řekl.

Nervóznímu řidiči dle názoru právníku zřejmě hrozí stíhání za přestupek. V případě újmy na zdraví pacienta by se však takové počínání mohlo považovat za trestný čin neoprávněného užívání cizí věci a ohrožení lidského života. „Případ je v současné době v šetření a podrobnosti nemůžeme sdělit,“ uvedl mluvčí karlovarské policie Pavel Valenta. Právníci odhadují, že muž v přestupkovém řízení dostane pokutu kolem pěti tisíc korun.

Místo nedovoleného řízení sanitky
Místo nedovoleného řízení sanitky