V Táboře začíná sklizeň banánů

Tábor – Studenti vyšší a střední zemědělské školy v Táboře se při své praxi starají i o takové rostliny, které na zahradách a polích v Česku běžně nerostou. Vedle chystané výstavy orchidejí, která začne v botanické zahradě školy koncem června, tu návštěvníci mohou obdivovat již nyní plno zajímavostí. Letos například očekávají výjimečnou sklizeň banánů, banánovník již kvete a plodí, svůj plod ukazuje ananas a v květu je již i několik velkokvětých orchidejí. Botanickou zahradu mohou zájemci navštívit průběžně po celý rok.

Banánovník obsypaný plody nebo ananas, který si jen tak roste v květníku. Z takové úrody se studenti táborské zemědělské školy neradují každý rok. „Doufám, že ochutnám,“ těší se Lenka Šturmová a její spolužačka Hana Krchová má podobné přání: „Snad mi dají ochutnat.“ Zatímco květy orchidejí nebo mučenek zdobí školní botanickou zahradu každoročně, banány naposledy sklízeli před třemi roky. Nahoře už se jich zelenají desítky, dole ještě kvetou. „Během krátkých dvou tří dnů se z kvítků stávají banány, které postupně vcelku rychle přirůstají,“ ujistil vedoucí botanické zahrady v Táboře Radoslav Kacerovský.

Atmosféra ve skleníku se sice od skutečných tropů příliš neliší, přesto zde banány dozrávají až o dva měsíce déle. „Je třeba hodně rosit, zalívat a hlavně hnojit, to je důležité,“ vysvětluje Hana Krchová a Lenka Šturmová dodává: „Mně se ve skleníku líbí, jsem tam ráda.“ Až se bude sklízet, mají studenti za odvedenou práci přednostní právo na ochutnávku. Vyzkoušet táborský banán však může kdokoli, jen musí zahradu navštívit v pravý čas. „Mají mnohem lepší chuť než banány kupované v obchodech,“ zdůraznil Radoslav Kacerovský.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Ananasy se ale neochutnávají. Zůstávají ve skleníku pro potěchu návštěvníků. A tak ještě nikdo ze školy nevyzkoušel, zda se i jejich chuť od těch kupovaných liší.

/*json*/{"map":{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Studenti Vyšší a Střední zemědělské školy v Táboře se při své praxi starají i o takové rostliny, které na zahradách a polích v Česku běžně nerostou.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24