Ceny nemovitostí na Karlovarsku prudce klesají

Karlovarsko – Developerům, kteří stavěli okázalé bytové domy s vidinou tučných zisků, teď podle realitních makléřů hrozí problémy. Vážnost situace ohledně prudce klesajících cen nemovitostí v Karlovarském kraji přiznávají i samotní developeři. Krachů se prý zatím neobávají.

Panelákový byt 2+1 v centru Karlových Varů lidé ještě před čtyřmi lety prodávali i za více než dva miliony korun. Teď dostanou necelou polovinu a bude ještě hůř, jak varuje soudní znalec v oboru realit Ivan Žikeš. Největší potíže ale podle něho hrozí developerům. Do staveb luxusních domů v centru lázní investovaly soukromé společnosti stovky milionů korun.

„Jednoznačně se to podepíše na ekonomické situaci developerů. Myslím si, že zaznamenají docela masivní krachy,“ dodal Ivan Žikeš. Byty by developeři měli rozprodat do roka od kolaudace. Takový je tlak bank. Zástupce developerské společnosti Martin Hájek ale vysvětluje, že kvůli klesajícímu zájmu cizinců o nemovitosti tohle pravidlo není možné dodržet. Co se bude s nemovitostmi dít dál, si nikdo netroufá odhadnout.

Video Reportáž a vstup Antonína Bruštíka
video

Reportáž a vstup Antonína Bruštíka

„Karlovy Vary měly tu výhodu, že do jisté míry se regulovaly jednotlivé investiční akce typu developerských projektů,“ sdělil bývalý náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner (ČSSD). Díky tomu podle bývalého náměstka město nijak nehyzdí nedostavěné skelety budov. Bez ohledu na klesající ceny však developeři dále prosazují své projekty a výstavby nových bytů.