Plzeňská radnice chce za slevu kvalitu

Plzeň – Plzeňští zastupitelé změnili zaběhlá pravidla pro venkovní sezení u restaurací v centru. O dvě třetiny zlevnili pronájmy takzvaných předzahrádek, aby jich majitelé restaurací zřídili co nejvíc. Za to ale požadují vyšší kvalitu a příjemné prostředí. Plzeň bude v roce 2015 evropským hlavním městem kultury, a i proto radnice chce mít v centru výrazně více restaurací a barů s předzahrádkami než doposud. Loni byly přímo na centrálním náměstí pouze tři.

Plzeňští zastupitelé mají jasno v tom, že když je hezky, je lepší sedět venku, a ne v restauraci. Citelně proto zlevnili pronájem pozemků předzahrádek. A zabodovali, nápad se v Plzni líbí snad každému. „Je to rozhodně lepší kvůli dětem, můžeme sedět venku a nekouří se tady. Nebo kouří, ale jsme na vzduchu. Myslím, že to je určitě dobře,“ potvrzují místní. Radnice chce ale něco za něco. Když už předzahrádky s atraktivním pronájmem za třetinovou cenu, tak už kvalitní. Plastové židle budou zakázané, na výměnu mají podnikatelé půlroční lhůtu. „Budeme od nich chtít, aby ty materiály byly přírodní,“ uvedl ekonomický náměstek plzeňského primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) a náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková (ČSSD) dodala: „Na oplátku od provozovatelů chceme, aby vzhled předzahrádek byl co nejhezčí.“ S nařízením většinou souhlasí i ti, kteří už plasty na předzahrádkách mají. Peníze, které ušetří za pronájem, investují do kvalitnějšího vybavení. Někteří na zlevněném pronájmu ročně ušetří více než padesát tisíc korun. „Je to určitě o dost lepší pro hosty a vlastně zároveň i pro nás, že budeme mít lepší pronájem. To, co udělali zastupitelé, udělali dobře,“ doplňují samotní provozovatelé restaurací.

Podle umělců přichází nápad z radnice v pravou chvíli, protože Plzeň bude hlavním městem evropské kultury v roce 2015 a příjemné venkovní posezení městu jedině prospěje. „Obraz města, kde jsou lidé venku, sedí, povídají si a v tom městě to žije venku, je super. Takhle to má být,“ prohlásil herec a divadelní režisér Vilém Dubnička.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Radnice tvrdí: i kdyby se počet předzahrádek nezvýšil, jejich kvalita rozhodně ano.

/*json*/{"map":{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Plzeňští zastupitelé změnili zaběhlá pravidla pro venkovní sezení u restaurací v centru.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24