Jordán neodtéká, odbahnění se komplikuje

Tábor - Dotace schválené, smlouvy podepsané, na odbahnění táborského rybníka Jordán za stovky milionů je vše připraveno. V prosinci začalo vypouštění vody, která zvolna klesala. Po lednových deštích je ale všechno jinak, vody je v rybníku víc než na konci roku.

Vypouštění nádrže je zase na začátku. Příroda má vlastní plány a voda si od lidí poručit nedá. „Už jsme byli asi 45 centimetrů pod betonovým prahem, ale protože se nám voda nahromadila nahoře, museli jsme ji tam zase vrátit,“ konstatoval správce nádrže Oldřich Pecha.

Voda se znovu vrátila i do Košínské nádrže. Ta byla už od podzimního výlovu prázdná a měla tak po celou dobu obnovy Jordánu zůstat. Právě proto, aby zadržela vodu, která by mohla průběh prací ohrozit. A druhý rezervní rybník je také plný. Oba se teď přes Jordán odpouštějí. V Jordánu je tolik vody, že se vrátila i na táborský vodopád. Ten slouží jako jeho bezpečnostní přepad. Vyschlý a tichý byl už od října. Teď ale znovu ožil.   

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Samotnou revitalizaci Jordánu by to ale nemělo ohrozit. „Stavba se sice trochu posunula v čase, ale zásadní je to, že máme zajištěno financování a mohou probíhat přípravné práce,“ ujistil starosta Tábora Jiří Fišer. I přes vytrvalé vypouštění vody zatím neubývá, není jak odtok urychlit.

Jordán je nejstarší vodní nádrží ve střední Evropě. Bez vody byl naposledy při výlovu v roce 1830. Město žije očekáváním, co ukrývá. Rybáři se těší na ryby trofejních velikostí, pyrotechnici zase předpokládají, že je v něm i munice z druhé světové války.