Gymnázium nemá studenty, zřejmě ho čeká konec

Přeštice - Zastupitelé v Přešticích na Plzeňsku mají rozhodovat o osudu studentů tamního gymnázia. Na pobočku plzeňské střední školy se v posledních letech hlásí tak málo studentů, že poslední dva ročníky zůstaly zavřené a ty zbývající musí radnice kvůli nízkému počtu žáků dotovat z vlastního. Podle některých politiků je už situace neúnosná.

Snaha otevřít v Přešticích pobočku gymnázia, po které obyvatelé regionu tolik volali, skončila fiaskem. Současní čtvrťáci a třeťáci jsou prvními a zřejmě i posledními studenty. „Vedení města s krajským úřadem hledá řešení, co s pobočkou dál,“ potvrdil ředitel ZŠ a pobočky gymnázia Přeštice Josef Šperl. Kraj přitom hodlá pobočku podporovat v případě, že bude zájem ze strany žáků. „Bohužel k dnešnímu dni se jich přihlásilo pouze sedm,“ uvedla mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová.

Gymnázium funguje jenom díky dotacím města

První ročník gymnázia se nepodařilo naplnit ani v předchozích dvou letech. Třetí a čtvrtý ročník funguje jen díky dotacím města. „Ve čtvrtém ročníku je sedmnáct žáků a ve třetím dvanáct,“ dodala učitelka přeštického gymnázia Drahuše Bošková. Město tyto dva ročníky dotuje milionem korun ročně. Čtvrťáci už musí tak jako tak příští školní rok už studovat v Plzni. Nejistota ale visí nad třetí třídou. „V Přešticích je to citlivé téma. Musíme dát podle mého názoru přednost realitě,“ podotkl starosta Přeštic Antonín Kmoch.

Jenže přechod do mateřského gymnázia v Plzni nebude jednoduchý. Škola nemá, kam studenty umístit, a podle ředitele bude problém i s jejich úrovní. „Projevuje se, že tam neproběhly přijímací zkoušky,“ uvedl ředitel plzeňského gymnázia Josef Trneček. Ještě před tím, než padne verdikt, chce starosta svolat jednání s rodiči studentů. O osudu gymnázia rozhodnou zastupitelé 19. dubna.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové