Osud Wolfových, kteří unikli holocaustu, připomíná nový památník

Olomouc – Sedmdesát let poté, co rodina Wolfových odmítla nastoupit do terezínského transportu a ukryla se v lese u obce Tršice na Olomoucku, vznikl poblíž jejich někdejší skrýše pomník. Jeho odhalení se zúčastnila i dcera a vnučka lidí, kteří se v nouzi ukryli poblíž obce na Olomoucku, jejíž obyvatelé je poté zásobovali. Příběh je znám zejména díky synovi Wolfových Ottovi, který o skrývání před nacisty psal do svého deníku.

Památník, který připomíná osud rodiny Wolfových, stojí u zbytků jejich skrýše v lese za Tršicí. Vznikl na popud amerických studentů, kteří sbírají informace o holocaustu. Kromě nich se odhalení pomníku zúčastnila i Eva Vavrečková, dcera Felicistas Wolfové, která se spolu se svými rodiči a bratrem v lese skrývala a po smrti svého bratra dopsala jeho deník.

Nacisté chtěli rodinu Wolfových poslat do Terezína už prvním transportem z Olomouce 25. června 1942. Přestože nebylo známo, jaké úmysly nacistická moc má s novými terezínskými obyvateli, Wolfovi do Olomouce nedorazili. Zatímco jejich nejstarší syn odešel bojovat, otec, matka a dvě mladší děti se ukryli. Nejprve se schovávali v lese nad Tršicemi v úkrytu vyhrabaném v zemi. „Byli bez jakýchkoli hygienických potřeb. Jak to asi mohlo v té díře vypadat?“ klade si otázku bývalý tajemník Židovské obce Olomouc Miloš Dobrý. „Rodina byla podporována obyvateli obce Tršice, zásobovali je a také neprozradili jejich úkryt. Byl to docela hrdinský čin,“ podotýká předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek. 

Nejmladší syn Otto si celé tři roky, po které se rodina skrývala, každý den zapsal. Odborníci teď jeho záznamy přirovnávají ke známému deníku holandské dívky Anny Frankové. Stejně jako ona, ani Otto se osvobození nedožil. „Byl zajat kozáckým oddílem v Zákřově a spolu s ostatními muži byl nahnán do boudy v Kyjanicích. Tam byli všichni postříleni a bouda byla zapálena,“ popisuje dramatickou událost Petr Papoušek. „Myslím si, že je důležité takový památník postavit. Nález deníku pomohl dokreslit příběh rodiny a další okolnosti,“ podotýká americká studentka Allison Nativo.

„Opravdu to pro nás hodně znamená. Není to jen lekce historie. Je to životní lekce,“ řekla koordinátora projektu Colleen Tambuscio. Kromě slavnostního odhalení památníku dnes zástupci olomoucké Židovské obce a iniciativy pro podporu vypálených obcí v Tršicích podepsali také memorandum o vzájemné pomoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 2 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 5 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 7 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 14 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 15 hhodinami

Beskydy řeší útoky vlků

V Beskydech se množí útoky vlků. Naposledy šelmy napadly v ohradě chovné daňky v obci Morávka a za noc jich deset roztrhaly. Podle ochranářů může jít o reakci na nedávné upytlačení vlčího samce. Naruší se tak sociální struktura a zvíře změní chování, vysvětlil Jiří Labuda z Hnutí DUHA Šelmy.
před 16 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Děkanka hradecké univerzity podle žalobce manipulovala zakázky resortu obrany

Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných resortem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí, uvedl mluvčí UHK Jakub Novák. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení.
včera v 11:58
Načítání...