Laboratoř patří mezi špičku ve svém oboru, je vybavena nejvyspělejší technologií, jaká je vůbec na trhu k mání. Měla by pomoci při hledání odpovědí, na kterých se zatím neshodnou ani vědci, tedy zda se na špatném vzduchu největší měrou podílí průmysl, či doprava. Přístroje totiž mají usnadnit specifikovat zdroje znečištění. „Stanice standardně měří koncentrace plynných i tuhých emisí. Je vybavena i přístroji na měření meteorologických jevů, protože i na nich jsou rozptylové podmínky závislé,“ popsal technický garant projektu Jaromír Matějů.

Vstup Pavly Daňkové
Mobilní pracoviště začím čeká na vydání akreditace. „Po jejím získání bude možné výstupy naměřených hodnot považovat za věrohodné, porovnávat s jinými laboratořemi a použít například i v legislativním rámci,“ řekl Libor Štroch, ředitel Vědeckovýzkumného uhelného ústavu, který mobilní měřicí stanici provozuje. Ta by měla být akreditována do konce roku a od druhé poloviny následující topné sezony již bude pomáhat lidem v Ostravě a celém Moravskoslezském kraji.
Štroch očekává, že služeb laboratoře budou využívat především obecní úřady, ale také průmyslové podniky, které budou chtít zjistit, z kolika procent se právě ony na znečištění ovzduší podílejí.