Vojenský prostor v Boleticích se otevřel turistům

Český Krumlov - Část vojenského újezdu Boletice na jižních svazích Šumavy začala sloužit lidem. Ministr obrany Alexandr Vondra a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola dnes podepsali deklaraci, která na dílčí úseky vojenského prostoru pustila pěší turisty i cykloturisty. Současně s tím politici společně zpřístupnili novou rozhlednu na vrcholu Knížecího stolce. Nová trasa měří 16 kilometrů, zatím bude přístupná jen o víkendech.

Turisté se mohou nově pohybovat po vnějším obvodu boletického újezdu a v jeho severní části. Z rozhledny na Knížecím stolci jsou za dobrého počasí vidět i Alpy. Celkově mohou turisté v Boleticích využívat zhruba 60 kilometrů cest pro pěší a přibližně 80 kilometrů pro cyklisty. Armáda a Jihočeský kraj se navíc v deklaraci zavazují k tomu, že v období následujících dvou let vzniknou nové cyklostezky v okolí Špičáku a v severní části boletického újezdu.

Kraj do své správy převezme i tamní vojenské silnice. Armáda má za to vyčistit lesy a louky od staré munice. „V této chvíli můžeme garantovat, že cyklostezky, které jsou otevřeny, jsou bezpečné. Stejně tak trasy a stezky, které budou v následujících letech zpřístupněny, budou vyčištěny od jakéhokoli nebezpečí,“ informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Budou-li se turisté pohybovat po vyznačených trasách, nemělo by se jim vůbec nic stát.“

Do tří let by měla armáda opustit i jižní část újezdu. Na místě se mají vytvořit nové obce, podle hejtmana Zimoly je Jihočeský kraj připraven místním obyvatelům finančně pomoci. V boletickém újezdu žije momentálně 310 lidí v pěti osadách.

Ministr obrany Alexandr Vondra a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola podepsali 11. července na nové rozhledně na Knížecím stolci deklaraci o zpřístupnění další části vojenského újezdu Boletice pro veřejnost k pěší turistice a cyklistice.
Zdroj: ČTK
Autor: David Veis

Armáda v Boleticích zůstane

Podpis deklarace ovšem neznamená, že by česká vojska ze Šumavy odešla úplně. Jak upozornil Pejšek, část prostoru bude armádním účelům sloužit i nadále, a to zejména oblast tzv. dopadových ploch.

Boletický vojenský újezd vznikl v roce 1947. Má přes 220 kilometrů čtverečních a sahá od Českého Krumlova až k Lipnu a Šumavě. Zatímco v roce 1993 připadal na jednoho vojáka asi jeden hektar výcvikového prostoru, po profesionalizaci armády je to asi pětkrát tolik.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Reportáž Aleše Hazuky

ud, 11.7.2012

Rozhovor s mluvčím ministerstva obrany Janem Pejškem