Navzdory ministerstvu Volyňští bojují za zachování stodoly

Volyně – Ministerstvo kultury ukončilo vleklý spor mezi radnicí, památkáři a občanským sdružením o osud historického stavení ve Volyni. Společnost Volyně v dolyně se snažilo zachránit poslední stojící pozůstatky bývalého panského dvora – sýpku a stodolu. Zatímco zhruba sto let stará sýpka byla uznána jako památka, sousední stavba se na seznam k nelibosti místních nedostala. Stavebnímu úřadu tak nic nebrání v její demolici.

Kulturně-ekologické sdružení považuje rozdílné stanovisko ministerstva o sousedících stavbách za nepochopitelné. „Dochází tady k lehce schizofrennímu přístupu ministerstva kultury,“ zmínil zástupce organizace Lukáš Černý. Podle resortu ale stodola není architektonicky nijak výjimečná a na našem území ojedinělá. K zapsání mezi památky ji nepomohl ani její havarijní stav.

S tím ale nesouhlasí jihočeští památkáři, podle kterých stavení má historickou hodnotu a mělo by zůstat stát. „Předmětem památkové ochrany by měla být nejenom sýpka, ale i stodola. Objekt z našeho pohledu je jistě zachranitelný,“ říká Pavel Hájek z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Ministerský verdikt naopak potěšil volyňskou radnici. Zachráněnou sýpku čeká oprava, uvnitř by mělo v budoucnu sídlit zemědělské muzeum. Stodola by se měla zbourat pravděpodobně v druhé polovině září.

Zástupci sdružení i památkáři se nicméně ještě snaží rozhodnutí zvrátit. Podle nich statika domu není narušena a polorozpadlé krovy stačí opravit. „Není potřeba ji zbourat, není staticky narušená, není žádným způsobem zavlhlá a zdevastovaná,“ dodal Černý. Stodolu v minulých desetiletích využívali zemědělci, skladovali tady obilí i stroje. Radnice ji koupila před sedmi lety.

Video Volyňská stodola i přes protesty půjde k zemi
video

Volyňská stodola i přes protesty půjde k zemi