Jeden dům v Přednádraží se musí zbourat, rozhodli úředníci

Ostrava - Stavební úřad nařídil majiteli, aby neprodleně zboural jeden z domů v ostravské ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Budova je v havarijním stavu a podle úředníku hrozí, že se zřítí, řekla mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží, s. r. o. budovy patří, uvedl, že si nechá vypracovat oponentní posudek a podle něj se rozhodne, zda k demolici svolí. Stavební úřad však reagoval, že rozhodnutí je definitivní a demolice je nevyhnutelná.

„Stavební úřad dnes sdělí vlastníkovi nařízení o neprodleném odstranění stavby. Ten tak musí učinit do 15 dnů od písemného doručení a budovu musí odstranit až do úrovně terénu,“ uvedla Pondělíčková.


Dům č. 19 je v nejhorším stavu z deseti budov, které v romském ghettu ještě stojí, a nikdo už v něm nežije. Chybí mu mimo jiné části střechy, stropů, zdí i schodiště. Zásadní důvod k demolici tkví ve statice domu. Pokud by se dům začal řítit, podle statiků, kteří zpracovávali posudek pro Stavební úřad Moravské Ostravy a Přívozu, by se začal řítit směrem ven, což by mohlo ohrozit lidi, kteří se kolem pohybují.

Majitel domů si dnes rozhodnutí úřadu vyzvedl a zároveň uvedl, že se již zkontaktoval s firmou, která se zabývá posuzováním technického stavu budov, a nechá si vypracovat oponentní posudek. Pokud bude v souladu s posudkem úřadu, demolici se bránit nebude. V jiném případě bude podávat opravný prostředek a demolici se bude bránit soudní cestou. Úřad reagoval, že na demolici dojde tak jako tak. Úřad také oznámil, že v pondělí po poledni by měl mít k dispozici další posudky.

Několik z ostatních domů nadále obývá okolo 140 lidí, mezi nimiž je hodně dětí. Stavební úřad jim už před týdnem nařídil, aby se vystěhovali. Protože neuposlechli, podali nyní úředníci žádost o soudní vystěhování. Podle úřadu jsou domy životu nebezpečné, mají poškozené například nosné konstrukce a střechy. Dlouhodobě v nich nefunguje kanalizace, kvůli dluhům tam vodárny už před dvěma týdny odpojily vodu, kterou teď lidem dováží cisterna.  

Obyvatelé ghetta se stále nevzdali naděje, že získají možnost v domech zůstat. Rozhodli se zachránit čtyři obydlené budovy, které jsou v nejlepším stavu. Chystají se tam čistit jímky, usilují o vytvoření provizorní kanalizace. Podle Roztočila je nefunkční kanalizace hlavním důvodem, proč domy nemohl opravit. O vlastnictví kanalizace se vedou spory.

Video Reportáž Pavly Daňkové a Marty Pilařové
video

Reportáž Pavly Daňkové a Marty Pilařové

Reportáž Pavly Daňkové a Marty Pilařové

u 10. 8. 2012

V Přednádraží se bude bourat

Rozhovor s majitelem domů Oldřichem Roztočilem

Vstup Marty Pilařové

Rozhovor s Davidem Beňákem