Pryč od ševcovské dílny. ČZU středoškolákům radí, „jak na byznys“

Praha – Možný příklad spolupráce mezi středními školami a univerzitní sférou nabízí aktuální projekt České zemědělské univerzity (ČZU). Ta poskytuje středočeským středním školám přehledné výukové materiály věnované soukromému podnikání; žáci i učitelé na nich oceňují především to, že výuka při jejich používání běží on-line a že staví na aktuálních příkladech z praxe, což u některých učebnic zdaleka není pravidlem.

Projekt s lakonickým názvem „Rozvoj podnikatelských dovedností“ nabízí středním školám komplexně postavenou výukovou hodinu od úvodního videa přes skripta po závěrečný test. Snaží se věnovat všem aspektům soukromého podnikání od založení firmy a její provoz po právní otázky. Celá výuka probíhá on-line v podobě internetových kurzů a je určená především pro odborné školy typu obchodních akademií.

Jak uvádí koordinátor projektu Jan Jarolímek, hlavním cílem bylo vytvořit takový materiál, který by všechny záležitosti spojené se soukromým podnikáním pojal pod jedinou střechu. „Ze středních škol se k nám často dostávají studenti, kteří mají spoustu dílčích znalostí, ale nemají je provázané a neumí je využít v praxi,“ vysvětluje Jarolímek.

Výukové materiály se proto snaží provázat znalosti z ekonomiky a účetnictví například s informatikou. „Uzpůsobujeme k tomu i použité vzorové případy – jako je provozování internetového obchodu. Pro středoškoláky to je bližší případ než to, jak založit ševcovskou dílnu, což je dodnes příklad, který se objevuje v tradičních učebnicích.“

Přípravy učitelům zůstanou

Nabídnutou možnost oživení i posílení výuky využilo bezmála třicet středočeských škol, mj. v Berouně, Kolíně nebo Rakovníku. „Materiály jsou užitečným nástrojem i pro nás jako učitele, protože zdaleka nejsme odborníci na vše,“ říká pedagog střední zemědělské školy v Rakovníku František Pazdera. „U studentů je vidět zájem, protože jde o témata, která jim nejsou vzdálená. Navíc jsou podaná opravdu ve vztahu k běžnému životu,“ doplňuje ho jeho kolegyně Jana Paseková.

Projekt běží od jara až do konce roku, i po prosinci 2012 zůstanou pedagogům všechny „školní přípravy“ k dispozici.