Polstrovaným sedačkám bude konec, přichází věk dřeva

Praha – Měkká polstrovaná sedačka bude zanedlouho v pražských tramvajích vzácností. Přibližně po dvaceti letech jejich používání se dopravní podnik rozhodl přejít na dřevo. Dřevěné sedačky již dosazuje do nových tramvají 15T a rekonstruovaných článkových tramvají KT8. Postupně ale mají nahradit polstrovaná sedadla i v dalších vozidlech.

Pořízením dřevěných sedaček chce pražský dopravní podnik ušetřit. Oproti jejich polstrovaným protějškům jsou dřevěná sedadla nejenom levnější – dopravce za každé zaplatí 3 500 korun, zatímco u „plyšových“ sedadel dvojnásobek – ale také méně náročné na údržbu. Navíc podnik nedávno uspořádal anketu, ze které vyplynulo, že dřevěné sedačky mají rádi cestující. Návrat oblíbených laminátových sedadel známých ze starých tramvají T3 dopravní podnik neplánuje, a to rovněž z finančních důvodů. Výroba takové sedačky stojí zhruba pět tisíc korun.

Dřevěné sedačky jsou již dnes v nově dodávaných tramvajích 15T a také v některých rekonstruovaných kloubových KT8RN2. Postupně se ale dostanou i do starších vozidel, kde se dnes cestující vozí na polstrovaných sedadlech. „Obměna sedaček v MHD přestavuje naši dlouhodobou prioritu. Snažíme se postupně nahrazovat látkové sedačky za dřevěné, které jsou navíc i snadněji udržovatelné. S dodávkou nových tramvají typu 15T Forcity a postupnou modernizací obousměrných tramvají typu KT8N2 bychom mohli dosáhnout v roce 2018 podílu 50:50,“ uvedl Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel tramvaje s tím, že se lidé časem posadí na dřevo zřejmě také v tramvajích T6 z 90. let.

Polstrované sedačky potažené látkou se v pražských tramvajích poprvé objevily právě s příchodem typu T6, dříve již měli lidé zkušenost s koženkovými sedadly. Dnes jsou v městském provozu nejrozšířenější, dopravní podnik je objednává pro rekonstruované vozy typu T3, zprvu se objevovaly i v rekonstruovaných článkových tramvajích KT8, jsou i ve všech šedesáti vozech typu 14T.